https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-den-zeleznice-pojede-do-trutnova-parni-lokomotiva-velky-bejcek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Na den železnice pojede do Trutnova parní lokomotiva „Velký bejček“

3. září 2019 | České dráhy
V rámci zářijových oslav Dne železnice a Dnů evropského dědictví se v neděli 15. září v trutnovském depu uskuteční den otevřených dveří. Na místo oslav se návštěvníci mohou svézt z Hradce Králové zvláštním parním vlakem v čele s lokomotivou „Velký bejček“. Parní vlaky pojedou také mezi Trutnovem a Vrchlabím. Připravené jsou výstavy vozidel ČD a speciálních drážních vozidel SŽDC, modelové kolejiště a mnohé další železniční atrakce. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Milovníci železniční historie se v neděli 15. září mohou svézt z Hradce Králové do Trutnova přes Náchod a zpět parním vlakem v čele s lokomotivou 423.009 „Velký bejček“. Parní vlaky budou zájemce vozit také mezi Trutnovem a Vrchlabím. Malá lokomotiva bude jezdit také v obvodu depa.

Jízdní řády parního vlaku s lokomotivou „Velký bejček“: http://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/-30732/

Vedle zážitkových jízd návštěvníky čeká řada doprovodných akcí. „V trutnovském depu si zájemci prohlédnou vozidla Českých drah a speciální drážní vozidla Správy železniční dopravní cesty, funkční modelová kolejiště a železniční modely klubu železničních modelářů Trutnov. Ke zhlédnutí budou také filmy se železniční tématikou. V rámci prevence mimořádných událostí bude předvedena simulace střetnutí vlaku s osobním automobilem a ukázka zásahu dětského Integrovaného záchranného systému,“ říká Roman Moravčík, ředitel Regionálního obchodního centra ČD v Hradci Králové a doplňuje další části programu: „Pro příznivce motorových vozidel je připravena sbírka historických vozidel Škoda a na své si přijdou i milovníci vojenské techniky. Děti se mohou těšit na dětskou zahradní železnici, interaktivní dětský koutek, soutěže a hry. V rámci doprovodného programu vystoupí několik hudebních skupin.“

Regionální den železnice v Trutnově je realizován pod záštitou Královéhradeckého kraje ve spolupráci s ČD, SŽDC, ČD Cargo a dalšími partnery.

„Železnice v našem kraji má velký význam jako alternativa k individuální automobilové dopravě. Pokud chceme mít bezpečnější silnice, musíme rozvíjet a modernizovat železniční infrastrukturu, ale také nabídnout cestujícím moderní komfortní vozy a služby odpovídající 21. století. K tomu nepochybně přispěje i soutěž na zajištění železniční dopravy od 1. 1. 2022. Neméně důležitý je vstřícný přístup železničního dopravce, v našem případě Českých drah, a propagace tohoto způsobu dopravy, k níž přispívají i akce, jako je tato,“ říká Martin Červíček, první náměstek hejtmana odpovědný za oblast dopravy.

Partnerskou akcí k oslavám budou Dny Evropského kulturního dědictví pořádané městem Trutnov 13. a 14. září. Více zde.


Jízdné

Ve všech zvláštních vlacích bude platit běžný tarif ČD. Ke každé jízdence je nutné zakoupit doplatek na zvláštní vlak ve výši 20 Kč, který platí pro všechny cestující starší 6 let.


Proč slavíme Den železnice?

Den železnice se každoročně slaví v průběhu září jako vzpomínka na den 27. září 1825, kdy na svou první cestu vyjel vlak vynálezce parní lokomotivy George Stephensona. Tento vlak spojil britský Stockton a Darlington.

Oslavy dne železnice jsou v průběhu září plánované na řadě míst České republiky. Jejich vyvrcholením bude Národní den železnice o víkendu 21. – 22. září v Lužné u Rakovníka. Podrobnosti jsou průběžně doplňovány na web www.denzeleznice.cz a www.cd.cz/vlakemnavylet.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist