https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-frydlantsku-budou-krasnejsi-aleje-kraj-na-osetreni-stromu-ziskal-dotaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Na Frýdlantsku budou krásnější aleje, kraj na ošetření stromů získal dotaci

10. ledna 2017 | Liberecký kraj
Autor: Markéta Dědková, tel: 485 226 324, 739 541 624
Ošetření dalších silničních alejí chystá letos Liberecký kraj. Na obnovu a údržbu stromů na Frýdlantsku získal prostřednictvím své příspěvkové organizace Krajské správy silnic LK dotaci ve výši 1,582 mil. Kč. V rámci projektu bude nově vysázeno také 185 stromů, většinou třešní a lip srdčitých, které doplní ty zdravé.

Údržbou projdou aleje na úsecích silnic III/0351 od Frýdlantu po obec Kunratice a II/291 vedoucí z Frýdlantu po křižovatku na Dolní Řasnici. Projekt zahrnuje i výsadbu 24 nových stromů v aleji podél cyklostezky na okraji Frýdlantu.

„Aleje tvoří mnoho stromů, které už nejsou v dobré kondici. Projekt tedy řeší i nezbytně nutné kácení. Pokáceny budou ale pouze ty stromy, které jsou ve špatném zdravotním stavu a ohrožují bezpečnost. Jedná se asi o 120 takových stromů. Počítáme i s náhradní výsadbou, v rámci projektu jich nově vysázíme 185. Odstraněny budou i plochy náletů a tím se celý prostor prosvětlí a uvolní se místo pro náhradu alejí,“ popisuje náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Marek Pieter.

Alej podél silnice III/03511 tvoří celkem 223 stromů. V projektu je počítáno s opatřením:
Kácení 35 ks
Ošetření 98 ks
Výsadba – celkem 30 ks, včetně následné péče
Odstranění náletových ploch 5 x – 382 m2

Silnici II/291 lemuje 378 stromů. V projektu je počítáno s opatřením:
Kácení 81 ks
Ošetření 73 ks
Výsadba – celkem 131 ks, včetně následné péče

Rozsah kácení byl stanoven na základě podrobného dendrologického průzkumu. Nemocné a nebezpečné stromy tak nahradí nové místně vhodné dřeviny a další stromy projdou ošetřením. V současné době se tady nacházejí různě typy zeleně. Obnova tak vylepšení celkový pohled a kvalitu alejí, které jsou důležitou součástí krajiny.

Náklady projektu na obnovu silničních alejí dosahují výše 1,978 mil. Kč. Krajská správa silnic LK na práce získala dotaci z Operačního programu životního prostředí v částce 1,582 mil. Kč. Pracovat se začne ve druhé polovině letošního roku.
Markéta Dědková, tel: 485 226 324, 739 541 624 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist