https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-hrane-hnedouhelneho-lomu-csa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Brontosaurus: Na hraně hnědouhelného lomu ČSA

26. srpna 2019 | Hnutí Brontosaurus
Autor: Dalimil Toman, tel: 605763112
Dobrovolníci pomáhali v těchto dnech na zámku Jezeří a v městečku Horní Jiřetín s péčí o přírodní a kulturní dědictví. Hnutí Brontosaurus zde pořádalo akci „Na hraně – malá školy environmentálního života“. Ta nabídla řadu diskusí a workshopů k otázkám aktuální environmentální krize a symbolicky reprezentovala názor, že naše budoucnost je jinde než v těžbě neobnovitelných zdrojů a devastaci krajiny.

Dobrovolníci pomáhali v těchto dnech na zámku Jezeří a v městečku Horní Jiřetín s péčí o přírodní a kulturní dědictví. Hnutí Brontosaurus zde pořádalo akci „Na hraně – malá školy environmentálního života“. Ta nabídla řadu diskusí a workshopů k otázkám aktuální environmentální krize a symbolicky reprezentovala názor, že naše budoucnost je jinde než v těžbě neobnovitelných zdrojů a devastaci krajiny.

Akce Na hraně propojila debatu k řešení aktuálních environmentálních témat s tradicí dobrovolnické péče o naši přírodu, jak ji už pětačtyřicet let dělá Hnutí Brontosaurus. Účastníci akce spolu s lektory diskutovali účinné cesty k řešení environmentální a klimatické krize.

„Cílem akce bylo účastníkům představit různé možnosti k ochraně životního prostředí tak, aby je přijali za své a šířili dál,“ říká programový ředitel Hnutí Brontosaurus Dalimil Toman. „Záleželo nám na tom, aby si účastníci odnesli něco, do čeho se budou moct hned a samostatně pustit,“ doplnil k motivaci organizovat tuto akci Toman.

O občanském aktivismu a občanské neposlušnosti přednášel Arne Springorum z hnutí Extinction Rebellion, o dobrovolné skromnosti a soběstačnosti potom Elsa Šebková. Vladimír Buřt, starosta Horního Jiřetína, sdílel příběh mosteckého kraje zničeného těžbou a mluvil o úspěších při záchraně města Horní Jiřetín a zámku Jezeří. Diskutovala se témata dobrovolnictví, péče o krajinu, environmentálního žalu, osobní environmentální odpovědnosti a podobně.

„Chceme ukázat, že ať už půjdeme kteroukoliv cestou, je potřeba zejména zásadní změna ve vztahu společnosti k životnímu prostředí,“ říká Toman. Doplňuje také, že nelze dál pokračovat v intenzivním drancování krajiny, přispívání ke klimatické změně, ohrožování biodiverzity, lpění na závislosti na fosilních palivech a neobnovitelných zdrojích. „A my chceme pomoci otevírat tyto naléhavé otázky široké veřejnosti,“ uzavírá.

Dobrovolnická část programu představovala konkrétní péči o přírodní a kulturní dědictví. Účastníci akce pomáhali s údržbou mokřadu, péčí o drobné památky v Horním Jiřetíně i v okolí zámku Jezeří.

„Pomoc zde jsme zvolili symbolicky proto, že věříme v pozitivní rozvoj míst, která dlouhodobě ohrožovala těžba uhlí,“ říká místopředsedkyně Hnutí Brontosaurus Tereza Opravilová. „Realizací akce Na hraně ukazujeme, že dobrovolníci běžně pracující pro naši přírodu jsou si zároveň vědomi potřeby se také aktivně postavit její devastaci,“ dodává.
Fotografie zde: https://www.facebook.com/hnutibrontosaurus/Hnutí Brontosaurus propojuje smysluplnou dobrovolnickou práci se zážitky a zkušenostmi na celý život. Máme pětačtyřicetiletou tradici, viditelné úspěchy, jasné cíle a více než 1 500 hrdých členů, kteří za ním stojí. Každoročně vyrážíme s dobrovolníky kosit orchidejové louky, sázet stromy, opravovat hrady nebo třeba stavět školu v Himálajích.
Chceme svět, ve kterém lidé nejsou lhostejní ke svému okolí, respektují a ctí přírodu a kulturní bohatství a společně o ně pečují.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist