Lucie Macháčková "> Na jaře by měla Kopřivnicí začít jezdit sdílená kola - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-jare-by-mela-koprivnici-zacit-jezdit-sdilena-kola
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Město Kopřivnice: Na jaře by měla Kopřivnicí začít jezdit sdílená kola

2. února 2024 | Město Kopřivnice
Autor: Lucie Macháčková, tel: 556 879 439, 733 145 668
Kopřivnická radnice jedná o zavedení systému půjčování sdílených kol. Od dubna má být Kopřivničanům k dispozici 75 kol společnosti Nextbike, která si bude možné vypůjčit a vrátit na 30 stanovištích. Prvních 15 minut z každé jízdy by měli mít cyklisté zdarma.

Radnice se dlouhodobě snaží podporovat udržitelné druhy dopravy a právě systém sdílených kol je v mnoha městech stále populárnější. „Sdílená kola jsou skvělým nástrojem, jak se po městě pohybovat rychle, zdravě, ekologicky a nezávisle na jízdních řádech nebo omezených možnostech parkování. Ze zkušeností jiných měst víme, že je lidé využívají zejména na krátké vzdálenosti – například, když se chtějí dopravit na sportoviště. Abychom tento typ dopravy podpořili, chceme platit prvních 15 minut každé jízdy z městského rozpočtu. Pro většinu uživatelů by tedy byla služba zcela bezplatná. Sazba za delší výpůjčku by pak měla být srovnatelná s cenou autobusové jízdenky,“ uvedl Jiří Štěpán z odboru rozvoje města.

Z nabídek na provozování sdílených kol byla vybrána společnost Nextbike, která má zkušenosti z více než třiceti českých měst. Společnost kola pravidelně servisuje a přemisťuje na stanoviště ve městě. „Stanoviště budou zejména před školami, sportovišti, obchody, v průmyslovém parku, na sídlištích a samozřejmě také v místních částech. Systém odkládání kol bude přísnější než u sdílených koloběžek před několika lety, takže by nemělo docházet k hromadění na místech, která k tomu nejsou určena. Stanoviště bude navíc možné podle potřeby měnit. Ostatně letošní provoz bude pouze zkušební a uvidíme, jaký bude o službu zájem,“ doplnil Jiří Štěpán s tím, že návrh bude v únoru projednávat rada a v březnu zastupitelstvo.

Podle předběžných odhadů by měl stát zkušební provoz, včetně úhrady čtvrthodinových výpůjček, kolem milionu korun. Jelikož do jednání se společností Nextbike vstoupila Kopřivnice společně s Novým Jičínem, podařilo se u provozovatele vyjednat výhodnější cenu.
Lucie Macháčková, tel: 556 879 439, 733 145 668
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist