https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-jare-pristiho-roku-se-cykliste-dockaji-noveho-useku-na-trase-odra-nisa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Na jaře příštího roku se cyklisté dočkají nového úseku na trase Odra–Nisa

17. září 2020 | Liberecký kraj
Autor: Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
V pondělí 14. září začala kácením lesního porostu výstavba cyklotrasy Odra–Nisa v úseku Chotyně – Bílý Kostel nad Nisou. Celkové náklady dosahují 18.529.019,57 korun včetně DPH. Stavba je spolufinancována z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury. Celková doba výstavby je 185 dní.

„Je to poprvé v historii, kdy Liberecký kraj vystaví nový úsek cyklotrasy. V úseku Bílý Kostel nad Nisou – Chotyně, v lokalitě známé jako „U Hrabarů“, povede cyklotrasa souběžně s umělým vodním tokem napájejícím malou vodní elektrárnu. Jsem rád, že se nám nakonec podařilo vypořádat se se složitými majetkoprávními poměry, které zpočátku projekt poněkud zdržely,“ uvedl Jan Sviták, náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek.

Trasa povede nad malou vodní elektrárnou po lesních pozemcích v úpatí vrchu Gronavka vytvořeného meandrem Lužické Nisy. Navazujícími úseky cyklotrasy projedou cyklisté po účelových pozemních komunikacích a polních cestách ve vlastnictví obcí Bílý Kostel nad Nisou a Chotyně. „Cyklotrasa povede v úseku Chrastava – Hrádek nad Nisou mimo stávající pozemní komunikace s motorovým provozem, a to je pro cyklisty určitě dobrá zpráva, neboť se mohou soustředit jen na svoji jízdu, a vyhnou se tak případným kolizím,“ dodal náměstek Sviták.

Na stavbu cyklostezky Liberecký kraj úspěšně zažádal o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Kraj obdrží finanční příspěvek ve výši ve výši 13.646.742 korun. Zbylé náklady uhradí ze svého rozpočtu. Celkem 796 metrů dlouhá stezka bude pro cyklisty obousměrná a zpevněná. Další výhodou bude její šířka, která přinese cyklistům prostor a pomůže jim udržet dostatečný bezpečnostní odstup vůči ostatním jezdcům na kole.

Na příští rok připravuje Liberecký kraj obnovu povrchu navazujícího úseku cyklostezky do centra obce Bílý Kostel nad Nisou. Dále ve spolupráci se sdružením obcí chystá kraj na příští rok podat žádosti do Státního fondu dopravní infrastruktury na úsek cyklostezky sv. Zdislavy z Bílého Kostela nad Nisou na Rozkoš podél stávající silnice I. třídy číslo 13.
Filip Trdla, tel: 485 226 307, 770 134 419
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist