https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-mikulovsku-zacnou-tridit-biologicky-odpad
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Mikulovská rozvojová s.r.o.: Na Mikulovsku začnou třídit biologický odpad

23. července 2010 | Mikulovská rozvojová s.r.o.
Kdo si klade nerudovskou otázku „kam s ním“ a řeší biologický odpad, získá odpověď. Už ke konci letošního roku dostanou obyvatelé Mikulovska zdarma speciální popelnice. Budou mít hnědou barvu a označení BIO odpad. Co do nich vlastně vyhazovat? Trávu, listí, kuchyňské zbytky rostlinného původu, čajové sáčky nebo kávovou sedlinu. Naopak třeba kosti, maso ani exkrementy do takových nádob zásadně nepatří.

Od nového roku tak může 17 obcí výrazně ušetřit. Biologický odpad dnes totiž tvoří 40 až 60 procent komunálního odpadu. „Po tom, co se začne třídit, obce ušetří, protože se objem komunálního odpadu zmenší, a tím se sníží výdaje za jeho skládkování, “ vysvětlil Tomáš Hlavenka, ředitel společnosti STKO, která se zabývá svozem odpadů v regionu. Právě tato firma vytvořila projekt týkající se třídění a zpracování bio odpadu a získala na jeho realizaci finance z fondu Evropské unie. Zavedení separace bio odpadu vyjde celkem na 15 milionů, přičemž 11 milionů pokryje dotace.

STKO rozveze v Mikulově a okolí kolem 4 300 popelnic a kontejnerů, které budou sloužit občanům. Díky speciálnímu systému odvětrávání hmota uložená po několik dnů v nádobách nezapáchá. Přesvědčit se lze třeba na ulici Vídeňská v Mikulově, kde už jedna popelnice na bio odpad je. Nádoby na bio odpad si budou moci koupit také soukromé firmy, kterým STKO za poplatek zajistí jeho odvoz. Svážet by se měl jednou za dva týdny a poputuje do regionálních kompostáren.

Města a obce novinku vítají. Biologický odpad jim totiž v některých obdobích doslova přerůstá přes hlavu. „V deštivém období, kdy nebylo možné udržovat městskou zeleň, tráva přerostla a odpadní jáma, kam posečenou trávu vyvážíme, byla již téměř plná,“ uvedl Václav Gembický, ředitel společnosti TEDOS, servisní organizace města Mikulov. Pro takové případy uvažuje STKO o realizaci kampaňovitého sběru.

Rozšíření toho, co půjde vytřídit, vítají také v Novosedlech. Právě tato obec se v loňském roce umístila na třetím místě krajské soutěže, kde se hodnotily městské a obecní systémy třídění odpadu. „Rozhodně tuto iniciativu vítám, ale myslím, že je potřeba zvážit specifika třídění biologického odpadu,“ upozornil novosedlský starosta František Trefilík. Podle něj by se nemělo zapomínat na alternativní cesty, jak se takového odpadu ekologicky zbavit vlastními silami. To platí zejména pro ty, kteří mají drobné hospodářství. Část odpadu lze zkrmit, zbytek uložit na kompost. „Uvidíme, co ukáže zkušenost. Máme tu asi sedmdesát bytů, tam je dodávka nádob na místě. U rodinných domků budeme reagovat na požadavky občanů,“ doplnil Trefilík.

Novosedly už vlastně udělaly první krok. Na místním hřbitově je kromě kontejneru na směsný odpad umístěna také nádoba určená výhradně na květiny a plevel. Lidé však mezi nimi zatím nerozlišují.

A to bude možná kámen úrazu ve všech obcích. Možnost chovat se ekologicky a pomáhat tak přírodě mnohdy jako motivace nestačí. Lidé si však neuvědomují, že může jít i o jejich peněženky. Když pomůžou ušetřit obci, nebude jim třeba muset v budoucnu zvyšovat poplatek. Dnešních 500 korun na osobu ročně totiž ani z poloviny nekryje náklady na odpadové hospodářství.
(DS)

Mgr. Dana Smrčková
PR manažerka města
Mikulovská rozvojová s.r.o.
Náměstí 158/1
692 01 Mikulov
tel.: +420 519 444 546
mobil: +420 721 054 559
mail: smrckova@mikulov.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist