https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-pachatele-otrav-orlu-morskych-spravedlnost-vetsinou-nedosahne-je-treba-posilit-kontrolu-vyuzivani-jedu-v-zemedelstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Na pachatele otrav orlů mořských spravedlnost většinou nedosáhne, je třeba posílit kontrolu využívání jedů v zemědělství, říká senátor Petr Orel

4. května 2020 | Strana zelených
V Ptačí oblasti Bzenecká Doubrava – Strážnické Pomoraví na Hodonínsku někdo zabil rodinu kriticky ohrožených orlů mořských, informovala Česká společnost ornitologická informovala 30. dubna 2020. Událost je dalším tragickým příkladem přístupu některých lidí k dravcům a dopadu dostupnosti jedů travičům.

„Otravy zvířat jedem karbofuranem jsou téměř na denním pořádku, nejvíce na otrávené návnady doplácejí dravci, často velmi vzácní, chránění naší i evropskou legislativou,“ říká Petr Orel, senátor za Zelené, který dlouhá léta působí i jako vedoucí záchranné stanice.

„V rámci své letité praxe v Bartošovicích jsem inicioval desítky podnětů na tuto kriminální činnost Policii ČR. Ve všech případech bylo vyšetřování zastaveno a pachatel označen za neznámého. Nedá se říci, že by se kriminalisté nesnažili případy objasnit, u některých byl i v zásadě pachatel znám, ale pro nedostatek přímých důkazů nešlo nakonec podat obvinění.

Zřejmě bude nutné chytit pachatele přímo při činu. Orgány činné v trestním řízení v případech kriminality na úseku ochrany přírody by možná potřebovaly lepší podmínky práce, které by zvýšily jejich motivaci a efektivitu vyšetřování.

Zarážející a těžko pochopitelné je, že velmi prudký jed karbofuran, již řadu let zakázaný druh pesticidu, je pořád travičům k dispozici a v té souvislosti si je dobré uvědomit, že přístup k němu měli pouze lidé pracující v zemědělské výrobě.

Jsem přesvědčen, že kontextu těchto otrav je nanejvýš žádoucí velká opatrnost a důsledná kontrola využívání různých druhů pesticidů v zemědělství, a to se bezesporu týká i využívání rodenticidu Stutox II, u kterého se již druhotné, necílové otravy jiných druhů teplokrevných živočichů prokázaly.“

Senátor Orel se stojí i za peticí Krajina bez jedů a spolu se skupinou dalších 11 senátorů podal k Ústavnímu soudu návrh na zrušení nařízení dovolujícího plošné rozhazování jedu Stutox II.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist