https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-pozary-se-pripravuje-i-evropska-unie.planuje-posilit-zasahovou-jednotku-resceu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ewing Public Relations, s. r. o.: Na požáry se připravuje i Evropská unie. Plánuje posílit zásahovou jednotku rescEU

10. ledna 2020 | Ewing Public Relations, s. r. o.
Autor: Pavla Soukupová, tel: +420775312033
Rok 2017 představoval pro Evropu zásadní zlom v přístupu k civilní ochraně. Lesní požáry tehdy spálily více než 1,2 milionu hektarů půdy a vyžádaly si 127 lidských životů. Evropská komise proto předložila návrh na posílení a modernizaci vlastního mechanismu civilní ochrany, který začal pod názvem rescEU fungovat v roce 2019. „V srpnu roku 2019 čelilo Řecko mimořádné přírodní pohromě. Po celé zemi vypuklo během 24 hodin celkem 56 lesních požárů. Mechanismus civilní ochrany EU neprodleně zareagoval a vůbec poprvé aktivoval rezervní záchranářskou flotilu rescEU. Do postižené oblasti byla vyslána tři letadla z Itálie a Španělska, která Řecku pomohla požáry zvládnout,“ popisuje fungování jednotky rescEU Janez Lenarčič, evropský komisař pro řešení krizí.

Současnou flotilu poskytlo šest zemí – Chorvatsko, Francie, Řecko, Itálie, Španělsko a Švédsko. Také vzhledem k probíhajícím požárům v Austrálii pracuje nyní Janez Lenarčič na posilování mechanismu civilní ochrany rescEU. Přechodné období mechanismu rescEU bude podle plánu trvat do roku 2025. Vytvořené kapacity by kromě řešení následků klimatických změn měly reagovat i na další druhy pohrom, včetně nouzové lékařské pomoci či biologických, radiologických, chemických a nukleárních incidentů.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist