https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-slovensku-prijali-regulaci-zabavni-pyrotechniky.zeleni-vyzvali-ministra-hladika-aby-predlozil-stejny-navrh-i-u-nas
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Na Slovensku přijali regulaci zábavní pyrotechniky. Zelení vyzvali ministra Hladíka, aby předložil stejný návrh i u nás

29. června 2023 | Strana zelených
Slovensko přijalo nová přísnější pravidla pro prodej zábavní pyrotechniky a povolování ohňostrojů. Zelení vyzvali ministra životního prostředí Hladíka k tomu, aby předložil podobný návrh i u nás. “Slovenský návrh z velké části kopíruje požadavky naší petice ‘Opravdu klidné svátky’, kterou podepsalo více než 15 tisíc lidí,” uvedla spolupředsedkyně Zelených Magdalena Davis.

Slovenská Národná rada přijala pravidla, která zpřísňují možnosti prodeje mnoha typů pyrotechniky kategorie F2 a F3, což jsou mnohé římské svíce či petardové sady, jen osobám s příslušnou odbornou způsobilostí. “Také dává možnost regulovat pořádání ohňostrojů nejen obcím, vyjadřovat se k nim mohou i nemocnice, sociální ústavy nebo záchranné stanice pro zvířata,” vysvětluje Magdalena Davis.

Pro zpřísnění prodeje pyrotechniky nahrávají i další důvody. “Je opravdu nejvyšší čas. Nedávný požár lesa v Národním parku České Švýcarsko byl způsoben zábavní pyrotechnikou, kterou si k nám někdo přijel koupit z Německa, kde to možné není,” vysvětluje Magdalena Davis. Tento příklad ukazuje, že zábavní pyrotechnika není problém jen krátkého období okolo Nového roku, ale týká se celého roku.

Požadavky petice Opravdu klidné svátky na regulaci pyrotechniky:

1. Žádáme přeřazení pyrotechniky kategorií F2 a F3 do stejného režimu, jako má kategorie F4, tedy aby ji mohly nakupovat jen osoby s příslušnou odbornou způsobilostí.

2. Žádáme změnu zákona tak, aby k pořádání ohňostrojů musel vždy dát souhlas orgán ochrany přírody.

3. Žádáme, aby bylo pořádání ohňostrojů zakázáno ve všech chráněných územích – nejen v národních parcích, jako je tomu nyní.

4. Žádáme, aby bylo pořádání ohňostrojů zakázáno v blízkosti nemocnic, zařízení sociální péče a domovů pro seniory, zoologických zahrad, útulků pro zvířata, chovů hospodářských zvířat, a všech obdobných zařízení.

Odkaz na slovenský zákon o regulaci pyrotechniky: https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/DocumentPreview.aspx?DocID=531928
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist