https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-ukrajinu-letos-za-znacenim-stezek-vyjelo-na-50-dobrovolniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí Brontosaurus: Na Ukrajinu letos za značením stezek vyjelo na 50 dobrovolníků

19. prosince 2017 | Hnutí Brontosaurus
Autor: Lukáš Wiesner, tel: 773267319
Hnutí Brontosaurus již šestým rokem realizuje dobrovolnické akce v zakarpatské Ukrajině s cílem podpořit tamní udržitelnou turistiku. Dobrovolníci a dobrovolnice se podílí na značení turistických stezek tak, jak je známe z České republiky. Za rok 2017 se do hornaté části Ukrajiny vydalo téměř 50 účastníků a účastnic.

Hnutí Brontosaurus již šestým rokem realizuje dobrovolnické akce v zakarpatské Ukrajině s cílem podpořit tamní udržitelnou turistiku. Dobrovolníci a dobrovolnice se podílí na značení turistických stezek tak, jak je známe z České republiky. Za rok 2017 se do hornaté části Ukrajiny vydalo téměř 50 účastníků a účastnic.

“Velmi nás těší a překvapuje zájem o dobrovolnictví na Ukrajině. Po menším útlumu z důvodu složité situace na Ukrajině lámeme rekordy v účasti,” říká dlouholetá koordinátorka dobrovolnických akcí, Kristina Studená. “Přesto že na Ukrajině působíme už šest let, máme stále plné ruce práce, a proto se nám hodí každá ruka navíc. Dobrovolníci jsou velmi spolehliví, za den běžně ujdeme kolem 25 km a vyznačíme zhruba 6 až 8 km. Za dobu pořádání táborů jsme vyznačili a obnovili přes 400 km tras v oblasti od slovenských hranic až po věhlasnou Koločavu.”

Stezky v horách tvoří již velmi komplexní infrastrukturu - přidávají se další poskytovatelé ubytování, dochází k rozvoji služeb jako možnost využít saunu, koupit si med či domácí sýr nebo si objednat rovnou celé pohoštění v tradičním stylu. Oblast je navštěvovaná turisty z Polska, Česka a Slovenska, stejně tak trasy využívají místní.

Trasy jsou pečlivě zaznamenávány a evidovány, průběžně dochází k jejich převodu do Open Street Maps, takže jsou následně přes portál mapy.cz dostupné i českým turistům. V pravidelných nejméně ročních intervalech vychází také tištěné mapy v nakladatelství Kartografia v Kijevě. Mapy jsou cestovatelům dostupné v Užhorodě, který je nejčastějším přestupním místem při cestování do Zakarpatí.

“Pro Hnutí Brontosaurus jsou dobrovolnické projekty na Ukrajině tradičně jednou z nejvýznamnějších aktivit. Smysluplně tu uplatňujeme a přenášíme bohaté zkušenosti z více než čytřicetileté tradice organizování dobrovolnických akcí,” komentuje brontosauří aktivity na Ukrajině programový ředitel Hnutí Brontosaurus, Dalimil Toman. “Význam akcí vidíme nejen v samotné pomoci s udržitelným rozvojem chudých regionů Zakarpatí, akce jsou přínosné také v kulturní výměně, kontaktu dobrovolníků s místními lidmi i v osobnostním rozvoji a aktivizaci mladých účastníků akcí. Nová přátelství a krásné hory jsou pak nejhezčí odměnou, kterou dobrovolníci dostávají.”

Od roku 2011 působí Hnutí Brontosaurus v západní části Ukrajiny, kde realizuje několikrát ročně dobrovolnické akce s cílem rozšířit turistickou infrastrukturu v ukrajinských horách. V rámci letního tábora i jarního a podzimního výjezdu vyráží z Česka tři desítky dobrovolníků a dobrovolnic, kteří se zde podílí na značení horských stezek podle české normy. Projekt turistického značení s cílem rozvíjet udržitelnou turistiku zde Brontosaurus realizuje společně s Hnutím Duha Jeseníky a Ivo Dokoupilem.

Link na fotografie: https://drive.google.com/drive/folders/1dqrRDPY6MLK-LgtzTTPWYx5Guf3qeTym?usp=sharing
Lukáš Wiesner, tel: 773267319 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist