https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/na-zaverecne-konferenci-projektu-score-v-turine-budou-predstaveny-nove-pristupy-k-vyuziti-energie-pro-mistni-organy-i
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Na závěrečné konferenci projektu SCORE v Turíně budou představeny nové přístupy k využití energie pro místní orgány i domácnosti s nízkými příjmy

16. listopadu 2021 | Hl. město Praha
Výzkumné a pilotní projekty v oblasti komunitní obnovitelné energie v České republice, Itálii a Německu budou prezentovány na mezinárodní konferenci v Turíně už ve středu 17. a ve čtvrtek 18. listopadu 2021. Evropský výzkumný projekt SCORE vypracoval řešení, jak lze dosáhnout využívání tepla v místě jejich výroby, což by přispívalo k vyšší ochraně klimatu. Do projektu je zapojeno také hlavní město Praha pod vedením Evropské univerzity Viadrina ve Frankfurtu nad Odrou.

Odborníci z oblasti vědy, průmyslu, místních orgánů a politiky představí a prodiskutují různé modely účasti ve společenstvích na mezinárodní konferenci v Turíně (Itálie) 17. a 18. listopadu 2021. Pilotní projekty hlavního města Prahy, piemontského údolí Susa (Piemont/Itálie) a Essenu (Porúří/Německo) zde budou prezentovány jako příklady ekologického řešení v této oblasti. Obdobné projekty se v současné době uskutečňují také v řadě dalších evropských měst a regionů.

V oblasti udržitelné energetiky a budov si Praha klade mj. za cíl snížení spotřeby tepla a plynu o 15 % a až 60% snížení emisí CO2 u dodávek elektřiny a tepla. Preferována je přitom výroba energie z obnovitelných zdrojů na území města. Až 23 tisíc budov proto bude osazeno solárními a kogeneračními zdroji elektřiny. Prostředkem k tomu bude také nedávno založené Pražské společenství obnovitelné energie.

„Naším cílem je, v souladu s Klimatickým plánem, zapojit Pražany, obecní i soukromé společnosti, výzkumné ústavy, univerzity a občanská sdružení do společného úsilí v oblasti klimatu,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí.

„Do transformace energetiky je dnes v Evropě zapojeno méně než 15 procent občanů. Urychlení transformace energetiky a posílení místní ochrany klimatu vyžaduje rychlou změnu. Výsledky našeho výzkumu a příklady z Prahy, Essenu a údolí Susa ukazují, co je třeba a jak to udělat,“ popisuje Jens Lowitzsch z Evropské univerzity Viadrina.

Online účast na konferenci v anglickém jazyce 17. a 18. listopadu je bezplatná. Program a registrace na www.score-h2020.eu.

Revidovaná směrnice EU o obnovitelných zdrojích energie (RED II) tyto projekty v oblasti energetiky občanů usnadňuje. Členské státy EU připravují zavedení směrnice do místní legislativy. Směrnice mimo jiné vymezuje práva a povinnosti pro společenství komunitní energetiky. Směrnice podporuje zapojení samospráv i domácností s nízkými příjmy do obnovitelné energetiky.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist