https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nahlednout-do-ceskeho-velkochovu-je-nyni-snazsi.nesehnuti-obohatilo-mapu-velkochovu-o-fotky-ze-zivota-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTÍ: Nahlédnout do českého velkochovu je nyní snazší. NESEHNUTÍ obohatilo mapu velkochovů o fotky ze života zvířat

14. srpna 2019 | NESEHNUTÍ
Autor: Nika Mazániková, tel: 543 245 342, 605 239 579
NESEHNUTÍ přidalo na mapu českých velkochovů na stránkách hlavanahlave.cz novou funkci. U řady velkochovů je nyní možné zobrazit nejen informace o provozovatelích a počtech zvířat, ale i fotografie z daného chovu. Organizace tím chce ukázat reálné podmínky v českých velkochovech a také apelovat na zákaz klecových chovů hospodářských zvířat v celé Evropské unii.

Ode dneška může kdokoliv na webových stránkách hlavanahlave.cz zobrazit mapu českých velkochovů, u nichž jsou nově k dispozici fotografie dokumentující současný stav chovu hospodářských zvířat. Fotografie pocházejí z míst jako jsou výkrmny kuřecích brojlerů, klecové, halové a voliérové chovy nosnic, porodny a výkrmny prasat, mléčné farmy nebo chovy býků na výkrm. “Fotografie z různých typů českých velkochovů, které jsme na mapě zveřejnili, zobrazují zvířata v často šokujících a velmi nevyhovujících podmínkách. Je ale zjevné, že nejhorší podmínky pro zvířata panují tam, kde dochází k drastickému omezení jejich pohybu, to znamená v klecových chovech nosnic, v klecích pro prasnice (tzn. v klecích pro březí prasnice a v porodních klecích) a v individuálních kotcích pro telata,” vyjmenovává Barbora Kosinová z NESEHNUTÍ.

Z celkem více než dvou tisíc velkochovů znázorněných na mapě jsou nyní k dispozici fotografie u zhruba čtyřicítky z nich. “Fotogalerie u jednotlivých velkochovů budeme průběžně doplňovat. Vyzýváme proto ty, kdo mají k dispozici fotografie z velkochovu, aby nám je zaslali ke zveřejnění,” doplňuje Kosinová.

"Při procházení fotek si lze všimnout, že životní podmínky zvířat se mezi jednotlivými chovy příliš neliší a bývají velmi špatné. Na některých záběrech navíc můžeme vidět i extrémy, jako jsou mrtvá nebo umírající zvířata," říká Adam Schejbal z NESEHNUTÍ. Prasata v holých kotcích bez možnosti rozptýlení, březí prasnice v úzkých klecích, ve kterých se ani neotočí, prasnice v obdobně omezujících porodních klecích bez možnosti starat se o svá selata, nebo čerstvě narozená telata zavřená po jednom v malých budkách jsou průvodními znaky současného modelu živočišného zemědělství. “Záběry ukazují, že podmínky chovu často nesplňují ani minimální požadavky stanovené zákonem a jsou pro zvířata velmi nevyhovující. Z fotek je zjevné, že vysoká intenzita chovu je v přímém rozporu s životní pohodou zvířat ve všech jejích aspektech," dodává Schejbal.

Zveřejnění fotografií z konkrétních velkochovů v ČR je dalším způsobem, jak NESEHNUTÍ upozorňuje veřejnost na dění za branami areálů živočišné výroby a vyzývá ji k podpoře zákazu klecových chovů zvířat v celé EU. Ke kampani #EndTheCageAge se připojilo již přes milion evropských občanů a občanek. Do 11. září 2019 se může každý občan či občanka EU svým podpisem připojit k tzv. Evropské občanské iniciativě (1) a požadovat zákaz klecových chovů v Evropské unii. Nejsnáz tak lze učinit na stránkách www.hlavanahlave.cz, kde je i mapa velkochovů.

NESEHNUTÍ je součástí celoevropské koalice nevládních organizací Konec doby klecové, která sdružuje více než 150 organizací usilujících o zrušení klecových velkochovů hospodářských zvířat. NESEHNUTÍ zahájilo kampaň vloni v říjnu happeningem v centru Brna, zveřejnilo unikátní mapu velkochovů v ČR, uskutečnilo předvolební průzkum mezi kandidáty a kandidátkami do Evropského parlamentu a společně s hudební skupinou Zelené koule natočilo videoklip k písni Hlava na hlavě.


Kontakty:
Barbora Kosinová, NESEHNUTÍ, barbora.kosinova@nesehnuti.cz
Adam Schejbal, NESEHNUTÍ, adam.sche@seznam.cz

Poznámky:
(1) Evropská občanská iniciativa představuje jedinečný a inovativní nástroj, který evropským občanům a občankám umožňuje spoluutvářet Evropu a vyzvat Evropskou komisi, aby vypracovala konkrétní legislativní návrh. Poté, co organizátoři iniciativy získají alespoň 1 milion podpisů, Komise rozhodne, jaká následná opatření učinit. Více informací o Evropské občanské iniciativě: http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome
Nika Mazániková, tel: 543 245 342, 605 239 579
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist