Aleš Miklík "> Najdi svého farmáře: Jak nákupy lidí ovlivňují zdraví krajiny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/najdi-sveho-farmare-jak-nakupy-lidi-ovlivnuji-zdravi-krajiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Najdi svého farmáře: Jak nákupy lidí ovlivňují zdraví krajiny

20. října 2022 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Seznámit a vzájemně propojit spotřebitele a zájemce o kvalitní lokální potraviny s jejich pěstiteli v okolí Brna se dnes v Otevřené zahradě Nadace Partnerství rozhodlo Hnutí DUHA. 10 farem [1] z širokého okolí Brna od Vysočiny, přes Tišnovsko, Znojemsko či Břeclavsko si pro gurmány připravilo ochutnávku sýrů, panenských olejů, marmelád, vína a především zeleniny z jejich polí. Propojením producentů a spotřebitelů chce ekologická organizace mimo jiné poukázat na fakt, že obsah našeho jídelníčku ovlivňuje nejen naše zdraví, ale i podobu a zdraví české a moravské krajiny. Lidé se zároveň mohli rovnou přihlásit do KPZ, tedy systému komunitou podporovaného zemědělství.

KPZ je jednou z forem podpory lokálních zemědělců a zemědělkyň, které přímo podporují lidé, kteří od nich odebírají zeleninu, ovoce či další produkci. Úrodu pro daný rok si předplácí na začátku sezóny a tím dávají důvěru vybranému pěstiteli, který získá prostředky pro pěstování v dané sezóně. Odběratelé, kteří se do KPZ zapojí, navazují důvěrnější vztah se svým dodavatelem zdravého jídla a mohou se také podílet o péči o farmu. Tento způsob produkce a spotřeby potravin vytváří příznivější potravinový systém – umožňuje spotřebitelům získat lokální, zdravé, většinou ekologicky šetrně pěstované jídlo, produkované s péčí a radostí.

Na akci se představily farmy z okolí Brna, které do města zavážejí své bedýnky, jako je Dobro-družný Statek, Živá farma, Sociální podnik Jasan, Biofarma Petra či významný bio pěstitel Ekofarma Deblín, ale také přímo farma z Brna, která svou produkci rozváží na kole a jmenuje se Zelený koloběh.

Podpora lokálních zemědělců a výrobců potravin v rámci místních komunit je jedním z pilířů takzvaných BIO regionů. A právě takový BIO region [2] by mohl vzniknout na území Jihomoravského kraje. Hnutí DUHA společně s dalšími organizacemi [3] propojuje v rámci vznikajícího BIO regionu dodavatele a odběratele, komunikuje s veřejnou správou, motivuje k využívání bio produktů ve školách a veřejném stravování. Cílem je zvyšovat odbyt a motivaci dalších zemědělců k přechodu na ekologické zemědělství směrem ke zdravé a pestré krajině a fungujícím a podporujícím komunitám. Rozvoj BIO regionu probíhá také díky podpoře Norských fondů. K projektu přispěli také místní podnikatelé jako například rodinná firma Mouka Tišnov, která vyrábí popruhy, významní dárci Hnutí DUHA, kteří podporují myšlenku propojeného fungujícího regionu postaveného na zdravé krajině, jídle a spolupráci.

Eliška Vozníková z Hnutí DUHA řekla: „Víme, že máme v okolí Brna řadu zemědělců, kteří pěstují lokální zdravé potraviny v bio kvalitě a také víme, že tu jsou spotřebitelé, kteří lokální zdravé jídlo chtějí. Cílem dnešní akce jednoduše je, aby se vzájemně seznámili, zjistili, kdo na jedné straně pěstuje skvělé brambory a okurky nebo dělá výborné biovíno, a kdo přesně takové produkty na druhé straně žádá. Dnešní akce je místo pro pěstitele, spotřebitele, ale třeba i gastrospecialisty, aby návázali vztahy a z polí, sadů a vinic okolo Brna dostali na talíře místních lidí kvalitní jídlo a pití.“


Kontakty:
Eliška Vozníková, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, 608 283 530, eliska.voznikova@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Farmy, které se účastní akce Najdi svého farmáře: Dobrodružný statek https://www.dobro-druznystatek.cz/, Živá farma https://www.facebook.com/zivafarma/ , Sociální podnik Jasan https://www.facebook.com/spjasan, Zelený koloběh https://www.facebook.com/zelenykolobeh, Biofarma Petra https://biofarmapetra.wixsite.com/damnice, U kozy a petržele https://sites.google.com/view/ukozyapetrzele, Vinařství Válka https://vinarstvivalka.cz/, Ekofarma Nelepeč https://www.farmanelepec.cz/, Ze Stodoly https://www.zestodoly.cz/, Ekofarma Deblín https://www.ekofarmadeblin.cz/
[2] BIO region je vymezené území, kde zemědělci, podnikatelé, občanská sdružení a orgány veřejné správy uzavírají dohodu o rozvoji ekologického zemědělství (EZ) s cílem maximalizovat ekonomický, ekologický a sociokulturní potenciál území.
[3] Projekt podpořený Norskem prostřednictvím Norských fondů. Název projektu: Zavedení konceptu BIO regionu jako podpůrné sítě pro biodiverzitu v české krajině: Pilotní aplikace výzkumu. Partneři projektu: Masarykova univerzita, Ekotoxa, Impact Hub, Impact Hub Agder (Norsko), Asociace místních potravinových iniciativ.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist