https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nakupni-centra-avion-shopping-park-snizila-spotrebu-elektriny-o-60
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ikea Centres: Nákupní centra Avion Shopping Park snížila spotřebu elektřiny o 60 %

4. srpna 2016 | Ikea Centres
Autor: Roman Pacvoň, tel: 605817787
Nákupní centra Avion Shopping Park v České republice a na Slovensku snížila spotřebu energií v posledních šesti letech o desítky procent. Stalo se tak díky novým technologiím, které jsou postupně instalovány do všech čtyř nákupních center. Jde například o LED technologie či vlastní centrální výrobnu chladu.

„Od roku 2009 jsme díky novým technologiím snížili v AVIONECH v Ostravě, Brně, Praze a Bratislavě spotřebu elektrické energie ve vnitřních společných prostorách o 16 % a ve venkovních prostorách o téměř 60 %. Zároveň všechna naše centra nakupují od roku 2007 elektřinu z obnovitelných zdrojů, přičemž našim cílem je do roku 2020 využívat z těchto zdrojů až 100 % elektrické energie,“ říká Luboš Rumian, property ředitel společnosti IKEA Centres, která v České republice a na Slovensku staví a spravuje nákupní centra Avion Shopping Park.

K největším úsporám energií dochází díky LED svítidlům, a to od 40 do 60 % s návratností do tří let. „Jako jeden z mála developerů nákupních center v České republice jsme začali v roce 2008 postupně obměňovat konvenční osvětlení za inovativní LED technologii. Aktuálně máme v našich centrech ve venkovních prostorech 100 % LED svítidel a ve vnitřních prostorech je to zhruba 60 %,“ dodal Luboš Rumian. Zavádění úsporných svítidel je samozřejmostí při stavbě nových center nebo při jejich rozšíření o nové prostory.

Kromě toho nákupní centra Avion Shopping Park postupně zavádějí celou řadu dalších projektů směřujících do oblasti trvale udržitelného rozvoje. Ve spolupráci s firmou Veolia byl například napojen ostravský AVION na dálkové horkovodní vedení a díky novým technologiím zde mohla být zrealizována také centrální výrobna chladu. Tím dochází k nemalým úsporám energie oproti lokálním zdrojům vytápění a chlazení.

K ochraně životního prostředí přispívá také třídění odpadu. V Avion Shopping Parcích jsou například instalovány kontejnery firmy Asekol na použité drobné elektro výrobky. Společně se zákazníky AVIONŮ se jich podařilo vybrat a poslat k recyklaci téměř 8,5 tuny. Za tyto aktivity obdržela česká nákupní centra AVION Certifikát společenské odpovědnosti a byl jím propůjčen titul Eko-centrum. Ve spolupráci s nájemcem a odpadovou firmou A.S.A. se dále podařilo z odpadu minulý rok vytřídit téměř 60 % druhotných surovin, které byly odeslané k recyklaci.

Při každém nákupním centru AVION v Praze, Brně, Ostravě a Bratislavě jsou instalovány nabíjecí stanice pro elektromobily. Jedna nabíjecí stanice dokáže za rok nabít až 2200 aut, což v praxi znamená roční úsporu 11 tun CO2. Bezplatné nabíjecí stanice jsou pro veřejnost dostupné denně 24 hodin.

„Jsme rádi, že se nám každoročně daří úspornými technologiemi snižovat emise skleníkových plynů na území České republiky a Slovenska. Do roku 2019 plánujeme ve všech našich centrech snížit spotřebu emisí CO2 o 15 %. V budoucnosti chceme také otevřít plnící stanice pro CNG. Věříme, že toto je jeden ze směrů, kterým se bude v budoucnu rozvíjet ekologická doprava,“ doplnil Luboš Rumian.

„V případě nákupních center s dlouhodobým působením na trhu, jakými jsou ta naše, je investice do nových úsporných technologií záležitostí ochoty vlastníka a jeho strategie v oblasti udržitelného rozvoje. Pro nás je právě udržitelný rozvoj jedním z důležitých pilířů naší celkové strategie činnosti,“ dodává Luboš Rumian.
Roman Pacvoň, tel: 605817787 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist