https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/namisto-pomoci-zemedelce-ceka-zmatek-a-nejistota-varuji-pirati
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Namísto pomoci zemědělce čeká zmatek a nejistota, varují Piráti

24. dubna 2024 | Česká pirátská strana
Evropským parlamentem dnes prošla opožděná reakce na zemědělské protesty. Návrhy byly ale šité horkou jehlou a místo očekávaného zlepšení pro farmáře vytvoří nejspíš jen další zmatek a nejistotu, varují Piráti.

„Dnešní balíček opatření v zemědělství se výrazně vymyká tomu, jak se obvykle připravují a projednávají podobné návrhy. Považujeme to za selhání eurokomisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského (PiS), jehož komunikace směrem k zemědělcům je dlouhodobě nedostatečná. Aktuální změny to bohužel nenapraví, dokonce možná situaci ještě zhorší,“ varuje pirátský europoslanec a předseda Evropské pirátské strany Mikuláš Peksa. Sám hlasoval proti, stejně jako jeho pirátští kolegové.

Podle Peksy jsou změny šité horkou jehlou, v návrhu chybí vyčíslení dopadů a odůvodnění změn je jen obecné. To může v praxi vyvolat zmatky ohledně toho, jaká pravidla vlastně platí a jaký byl smysl balíčku opatření. „Rozvolňuje se několik různých režimů najednou, například pro využití půdy, střídání osiva nebo pro použití chemických přípravků v zemědělství. Kvůli nejasnému výkladu se může stát, že na tom prodělají malí a poctiví farmáři, kteří by si rádi uchovali úrodnou půdu i pro další generace. A naopak ze změn mohou těžit velké agroholdingy,“ vysvětluje problematickou podstatu změn Mikuláš Peksa.

Evropské zemědělství je z velké části závislé na dotacích, v současnosti do něj putuje skoro čtvrtina evropského rozpočtu. Také kontrola dotací bude podle pirátských zástupců v europarlamentu kvůli přijatým změnám složitější. „Zemědělci skutečně potřebují účinnou podporu. Změnu klimatu zažívají z první ruky, vidí sucho, škody na úrodě, degradaci půdy. Aktuální návrhy pana komisaře Wojciechowského jim ale potřebnou pomoc nepřinesou, je to vysloveně promarněná šance,“ uzavírá Mikuláš Peksa.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist