Dalibor Dostál "> Náročné podmínky. Vědci přespávají v přístřešku pro zvířata, veterináři se myjí v kaluži na cestě - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/narocne-podminky.vedci-prespavaji-v-pristresku-pro-zvirata-veterinari-se-myji-v-kaluzi-na-ceste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Náročné podmínky. Vědci přespávají v přístřešku pro zvířata, veterináři se myjí v kaluži na cestě

30. prosince 2023 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Světoznámá rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice vstoupí příští rok do desátého roku své existence. Projekt od začátku vznikal v úzké spolupráci s vědci, pro ně jsou však zároveň místní podmínky velmi náročné.

„Vědci od začátku prokazují při práci v milovické rezervaci velké nasazení. Především v prvních letech existence rezervace, kdy ještě neměli schválené granty pro financování místních výzkumných projektů, si často související náklady z velké části hradili z vlastních peněz a museli snášet značné nepohodlí. Při vícedenních výzkumech přespávali v rezervaci ve stanech. Za zhoršeného počasí, kdy stany odnášel prudký vítr, museli na noc vyhledávat úkryt v přístřešku pro zvířata jen nahrubo vyčištěného od výkalů velkých kopytníků. V zimě pak nocovali ve voze, i když se budili mrazem. Práce v milovické rezervaci od začátku vyžadovala velké nasazení a s blížícím se desátým výročím je na místě vědcům za jejich úsilí poděkovat,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila ve spolupráci s vědci v roce 2015.

I když se v posledních letech podmínky poněkud zlepšily, a vědci již mohou využívat finanční prostředky z různých vědeckých grantů, stále zůstávají velmi náročné. A to i pro další odborníky působící v rezervaci. „Je smutné sledovat špičkové veterinární lékaře, jak si musejí mýt ruce v kaluži na cestě, protože v největší české rezervaci chybí i po deseti letech fungování jakékoliv zázemí,“ doplnil Dalibor Dostál.

Zázemí chybí i pro návštěvníky, kterých do rezervace přijíždí až sto tisíc ročně. Návštěvnické centrum začalo vznikat v roce 2019, ale kvůli tehdejšímu nárůstu likvidačních tlaků na rezervaci museli ochránci přírody věnovat veškeré finanční i časové kapacity na záchranu rezervace a práce na návštěvnickém centru odsunout. Kvůli následné ekonomické krizi, vysoké inflaci a dramatickému zdražení materiálů i stavebních prací se pak realizace návštěvnického centra dále zkomplikovala.

Vyhlídky na zlepšení situaci by mohl přinést aktualizovaný plán péče o Národní přírodní památku Mladá, jehož součástí je milovická rezervace velkých kopytníků. „Do aktualizovaného plánu péče se nám podařilo zařadit vznik návštěvnického centra pro milovickou rezervaci. Je to první krok ke vzniku potřebného zázemí pro veřejnost, kde by mohli získat nezbytnou základnu i vědci, veterinární lékaři a další odborníci. Ale i dobrovolníci, kteří s velkým nasazením místní přírodě pomáhají,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Ochranářská organizace projekt od začátku realizuje ve velmi skromných podmínkách. Dodnes nemá k dispozici kancelář ani jediného stálého zaměstnance na plný úvazek. Pro rozsáhlý projekt ale bude muset v příštích letech začít svoje kapacity postupně navyšovat.

Rezervace velkých kopytníků v Milovicích vznikla v roce 2015 na rozloze 40 hektarů. V současné době dosáhla velikosti 350 hektarů a je největší svého druhu v České republice. V době svého vzniku se stala světově nejsledovanějším českým projektem, o kterém opakovaně psala média na pěti kontinentech. Včetně prestižních médií jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Projekt získal také několik prestižních ocenění, včetně Ceny Josefa Vavrouška nebo Ceny za udržitelnost SDGs. Organizace spravuje i rezervaci velkých kopytníků v Národním parku Podyjí a v České republice tak pečuje o území s rozlohou 420 hektarů. Bezplatně přitom poskytla kopytníky pro dalších dvanáct rezervací po Aše po Opavu a Uherské Hradiště.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina .

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist