Radek Štěpánek "> Národní park Podyjí má svůj filatelistický aršík - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/narodni-park-podyji-ma-svuj-filatelisticky-arsik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Podyjí: Národní park Podyjí má svůj filatelistický aršík

6. září 2023 | Správa NP Podyjí
Autor: Radek Štěpánek, tel: 515 282 249, 723 877 917
Jasoň dymnivkový a divizna brunátná, sysel obecný, vinice Šobes, čáp černý – to jsou motivy čtyř známek nového příležitostného poštovního aršíku z edice Ochrana přírody: Národní park Podyjí. Novou ceninu, pod jejímž výtvarným návrhem jsou podepsáni Jaromír a Libuše Knotkovi a pod rytinou Martin Srb, uvedla Česká pošta do prodeje ve středu 6. září 2023. 19. září pak přijedou manželé Knotkovi do Městské knihovny Znojmo, aby aršík představili.

Pozadí aršíku tvoří již zmíněná vinice Šobes, jež patří k nejlepším a nejstarším v Evropě. Kromě známek jsou další chráněné druhy rostlin a živočichů vyskytující se v Podyjí zobrazeny na kuponech a spodním okraji aršíku. Vedle jasoně dymnivkového, vzácného a ohroženého druhu denního motýla, a čápa černého, který je hlavním motivem loga národního parku, lze na kresbě aršíku nalézt například stepníka moravského, krasce třešňového, skokana ostronosého či vranku obecnou.

Nominální hodnota známek na novém aršíku je 27, 31, 34 a 38 korun českých. Součástí emise jsou i čtyři druhy obálek prvního dne vydání (FDC), jejichž motivy jsou další zástupci tamní fauny a flóry - kosatec různobarevný, roháč obecný, užovka stromová a střevíčník pantoflíček. Aršík vytiskla Tiskárna Hradištko, s. r. o. ocelotiskem z ploché desky kombinovaným ofsetem v nákladu 27 000 kusů a FDC digitálním tiskem po 2 400 kusech od každého druhu. Zájemci si mohou nový příležitostný poštovní aršík zakoupit na specializovaných přepážkách nebo v e-shopu na webu České pošty.

Všichni autoři nový aršík osobně uvedou na výstavišti v pražských Letňanech v pátek 8. září v rámci veletrhu Sběratel. Beseda s manžely Knotkovými se pak chystá i ve Znojmě. Uskuteční se v úterý 19. září. Tvůrci aršíku při něm návštěvníky seznámí s procesem výroby, zpracováním podkladů a dalšími detaily.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist