https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/narodni-park-podyji-slavi-prave-dnes-25-let
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Národní park Podyjí slaví právě dnes 25 let

21. března 2016 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382
Ve Znojmě se dnes uskutečnilo slavnostní zasedání Rady Národního parku Podyjí. Důvodem oslavy je skutečnost, že přesně před 25 lety (20. 3. 1991) byl nařízením vlády zřízen tamní národní park. Jednání se za MŽP zúčastnil náměstek ministra Vladimír Dolejský. Součástí slavnostního setkání byla i premiéra filmu Obrázky z Podyjí představená za účasti jeho tvůrců. Letošní rok je pro ochranu přírody a pro národní parky velmi významný. Před čtvrtstoletím byly vyhlášeny 2 nové národní parky (Šumava a Podyjí) a jeden vyhlášen nově (KRNAP). Dále byly ve stejném roce vyhlášeny 3 nové chráněné krajinné oblasti, takže rok 1991 byl zásadní co do rozšíření sítě velkoplošných chráněných území v ČR.

Národní park Podyjí je mezi našimi národními parky tím, který nejlépe odpovídá mezinárodním kritériím pro tuto kategorii chráněného území a který se nejrychleji přibližuje naplnění dlouhodobých cílů ochrany. O těchto kvalitách svědčí i některá ocenění, které NP Podyjí získal: Diplom Rady Evropy pro chráněná území, deklarující kvalitu péče o území, či Certifikát přeshraniční spolupráce Federace Europarc.

Problematika ochrany přírody v národních parcích představuje jednu z hlavních priorit ochrany přírody a krajiny v České republice. O tom svědčí i zásadní novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou MŽP připravilo v roce 2014 a která se v současné době projednává v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR. Schválení tohoto zákona by mělo přinést kromě jiného jasné stanovení cílů ochrany národních parků, jejich poslání a zajistit transparentnost v péči o nejcennější území v České republice, tedy v národních parcích. V průběhu letošního roku a po schválení novely zákona o ochraně přírody a krajiny začne MŽP zpracovávat Strategii rozvoje národních parků. Ta by měla široké veřejnosti představit význam národních parků, společenské funkce, které parky naplňují, a měla by také definovat hlavní dlouhodobé úkoly národních parků a jejich vize.
Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist