Vojtěch Bílý "> Národní zemědělské dotace půjdou i v příštím roce na lepší podmínky hospodářských zvířat, polní plodiny, rybníkářství a včelařství - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/narodni-zemedelske-dotace-pujdou-i-v-pristim-roce-na-lepsi-podminky-hospodarskych-zvirat-polni-plodiny-rybnikarstvi-a
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Národní zemědělské dotace půjdou i v příštím roce na lepší podmínky hospodářských zvířat, polní plodiny, rybníkářství a včelařství

2. listopadu 2022 | MZe ČR
Autor: Vojtěch Bílý
Dotační programy v zemědělství nabídnou v roce 2023 žadatelům celkem 2,7 miliardy korun. Podporu si rozdělí živočišná i rostlinná výroba, část podpor je určená i na vzdělávání, kapkové závlahy, potravinové banky, potravinářství, nevládní organizace nebo pro obce, které mají v náhradní péči zvířata. Dotační programy pro zemědělství na rok 2023 dnes projednala vláda.

„Výše národních zemědělských dotací pro příští rok vychází z aktuálních možností státního rozpočtu, který čelí mnoha nepříznivým okolnostem. Chceme ale v zemědělství i potravinářství zachovat všechny národní dotační programy jako doposud. Národní dotace navíc nejsou jediným zdrojem podpory. Další příspěvky mohou zemědělci a potravináři získat z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, protože tomu jsme na příští rok rozpočet o jednu miliardu navýšili. Tyto peníze tak pomohou žadatelům například s nákupem zemědělských strojů, zemědělské půdy nebo s náklady spojenými s úhradou pojištění,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Národní podpory jsou určeny na programy zaměřené proti rozšiřování nebezpečných nákaz hospodářských zvířat. V Nákazovém fondu je na potlačování nakažlivých chorob v chovech připraveno 900 milionů korun. Další programy zajištují udržení a rozvoj určité komodity například prostřednictvím zlepšení genetického potenciálu hospodářských zvířat či přímou podporou včelařství a rybníkářství.

V rostlinné výrobě mohou pěstitelé čerpat příspěvky na ozdravování polních a speciálních plodin. Národní dotace chtějí posílit i zemědělství šetrné k přírodě a krajině, na to jsou přichystané podpory na biologickou a fyzikální ochranu jako náhradu chemické ochrany rostlin a také podpora vybudování kapkových závlah v ovocných sadech, chmelnicích, vinicích a ve školkách nebo podpora restrukturalizace ovocných sadů. Ministerstvo zemědělství se pomocí národních dotací zaměřuje i na vzdělávání zemědělců, zpracování zemědělských produktů, potravinové banky nebo obce, které se starají o zvířata umístěná v náhradní péči.

Podrobnosti k programům budou zveřejněny na webu Ministerstva zemědělství do konce letošního roku. Spektrum dotačních programů pro rok 2023 navazuje na programy z předešlých let.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist