https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nase-ratolesti-musime-ochranit-zalepenim-der-v-legislative-umoznujicim-dovoz-kontaminovanych-hracek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: Naše ratolesti musíme ochránit zalepením děr v legislativě umožňujícím dovoz kontaminovaných hraček

12. listopadu 2018 | ČSSD
S blížícími se Vánocemi se téma kontaminovaných dětských hraček dostává opět do hledáčku veřejnosti a především rodičů, kteří se obávají o zdraví svých ratolestí. Za poslední roky se díky celoevropskému varovnému systému podařilo odhalit a stáhnout z trhu řadu nebezpečných produktů, hlavní problém však spočívá v naší legislativě týkající se perzistentních organických znečišťujících látek (tzv. POPs), která toto umožňuje. Nejedná se pouze o dětské hračky, ale i o řadu dalších produktů, jako jsou kuchyňské pomůcky a potravinové boxy. Evropská unie v současné době legislativu týkající se POPs mění - nyní je ten správný čas, kdy můžeme zvrátit současnou praxi vracení toxických látek do oběhu, místo jejich postupného vyřazování.

Podle europoslance Pavla Poce je „zcela nepřípustné, abychom byli lhostejní k jedům v produktech, se kterými denně přicházíme do styku, ať už se jedná o POPs či jiné látky. Proto jsem také například v roce 2015 podal námitku proti používání reprodukčně i vývojově toxického DEHP jako změkčovadla v PVC."

„Již několik týdnů upozorňuji kolegy, jaké dopady mají mezery v legislativě na zdraví nás i našich dětí, a že nesouhlasím s tím, že se jedná o pouhou technickou úpravu mezinárodních závazků. Naopak – jedná se o rozhodnutí s vyznamným sociálním dopadem, jehož důsledky poneseme ještě desetiletí. Pokud dnes nezalepíme legislativní díry, neměli bychom se divit výskytu nových civilizačních chorob a vzrůstajícím nákladům na zdravotní péči."

„Odpovědnost za současnou situaci mají všichni, kdo kladou důraz na ekonomický zisk před veřejným zdravím. V EU nám kvůli tomu trvá příliš dlouho, než se dohodneme zakázat nebezpečné látky. Například bromovaný zpomalovač HBCD, který má negativní dopad na nervovou soustavu a funkci jater, jsme se rozhodli eliminovat v roce 2013, stále ale běží pětileté přechodné období. Nemluvě o tom, že ještě další generace budou mít toto dědictví ve svých fasádách," říká Pavel Poc.

Hlasování o POPs proběhne již tento týden. Pavel Poc však není příliš optimistický, co se týče jeho výsledku. Podle něj Parlament v současnosti není příliš nakloněn tomu, aby došlo k zrušení recyklačních výjimek na bromované zpomalovače hoření, které se při výrobě hraček v třetích zemích dostávají do výroby a vrací se na unijní trh. Do textu, který se bude hlasovat na plénu, se bohužel dostaly i některé návrhy, které jsou v rozporu s principem předběžné opatrnosti. Za zmínku stojí zahrnutí hodnocení socio-ekonomických dopadů v návrhu látky na seznam POPs. Takové rozhodnutí by podle Pavla Poce mělo mít především vědecký základ a mělo by brát do úvahy primárně riziko pro lidské zdraví a životní prostředí.

„Tenhle přístup zcela odporuje konceptu cirkulární ekonomiky a udržitelného způsobu života. Primární smlouvy přitom jasně říkají, že politika EU v oblasti životního prostředí je založena na zásadách obezřetnosti a prevence. Pokud chceme zaručit nezávadnost materiálů, které recyklujeme, musíme v prvé řadě eliminovat množství toxických látek v primárních produktech. V druhé řadě musíme přestat být lhostejní k tomu, že náš odpad vyvážíme do zemí, které nemají dostatečnou infrastrukturu ani legislativu, co se týče nakládání s nebezpečným odpadem."

Podle Pavla Poce by „EU kontaminované produkty neměla vracet do oběhu, ale měla by se jich zbavit. Jedná se o látky, které se akumulují v životním prostředí, odkud se dostávají do našeho potravního řetězce. V lidském těle pak narušují fungování našeho hormonálního, nervového i imunitního systému. V současné době již existují alternativy k bromovaným derivátům a řada výrobců elektroniky jej ze svých produktů již vyloučila."
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist