https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nase-zeme-je-jedine-misto-kde-zijeme-cely-svuj-zivot.meli-bychom-o-ni-pecovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Naše Země je jediné místo, kde žijeme celý svůj život. Měli bychom o ni pečovat

22. dubna 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Dnešní den je Dnem Země. Je to každoroční celosvětová událost organizovaná a zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970, v současnosti probíhá každoročně ve více než 193 zemích světa. Každý den je nějaký mezinárodní den, ale tento má opravdu výjimečné postavení! Vždyť jde o jediné místo, kde žijeme celý svůj život. Proto si zaslouží nejen připomínku, osvětu, ale hlavně činy. A to činy každého jednoho z nás.

Země je jen jedna, jinou nemáme a je jen na nás, jaká naše planeta bude. Byla nám předána do péče, abychom se o ni starali, udržovali tady život a v dobrém stavu ji předávali dalším pokolením. Ochrana životního prostředí je základní hodnotou, na které musí stát moderní společnost. Nejde o žádný alarmistický pohled, i když ten je v určitých případech také potřeba, ale v samotném principu jde o respekt k přírodě a základní osvětu.

Den země se letos slaví již po dvaapadesáté. Při oslavách v roce 1970 se do happeningů a osvětových akcí zapojilo 20 milionů lidí, o rok později už byl organizován OSN v mnoha zemích světa na západ od nás. Lidé tehdy začali dávat najevo, že chtějí zdravou planetu a že je ochrana životního prostředí jasná hodnota pro moderní společnost. A tento apel je dnes možná ještě aktuálnější než tehdy. Chtěli zdravou zemi pro nás, budoucí generaci. Teď to samé musíme udělat my pro naše děti.

Abychom dokázali být připraveni na klimatickou změnu a dokázali její dopady co nejvíce zmírnit, je důležité, aby se zapojila celá společnost. Musíme se vydat na cestu, která bude směřovat k udržitelnému rozvoji. Ochrana životního prostředí nejde proti ekonomickému růstu a průmyslové výrobě. Investice tímto směrem jsou investicí do budoucnosti, ať už se to týká emisí, ochrany půdy a vodních zdrojů, moderních technologií, snižování potřeby energií, snižování množství odpadů a dalších problémů. Na mnoha místech a bohužel i v České republice řešíme nedostatek vody a ohrožení vodních zdrojů. Kromě nesmyslných záborů úrodné půdy pro novou výstavbu také čelíme větrné a vodní erozi a vymírání živočišných a rostlinných druhů. Následky sucha jsou pro naše lesy katastrofální. Je nejvyšší čas na všech úrovních společnosti vyzdvihnout hodnotu ochrany Země a životního prostředí, ale hlavně by měl každý z nás přispět svým každodenním konáním.​
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist