https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nasili-na-zenach-v-sexbyznysu-je-casto-podcenovano
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ROZKOŠ bez RIZIKA: Násilí na ženách v sexbyznysu je často podceňováno

21. prosince 2017 | ROZKOŠ bez RIZIKA
Autor: Jiří Kofroň, tel: 777 608 301
Devět z deseti žen ze sexbyznysu bylo vystaveno násilí, upozorňuje organizace ROZKOŠ bez RIZIKA. Násilí na ženách a sexuální obtěžování se dnes stává probíraným tématem, sexuální pracovnice se však stále potýkají s nezájmem společnosti a řadou předsudků. Patří přitom k jedné z nejohroženějších skupin obyvatel a často jsou vystaveny i násilí ze strany státních institucí a represivních orgánů.

Když dělá, co dělá, nemá se co divit, nebo prostitutku přece nejde znásilnit. Násilí páchané na ženách v sexbyznysu je často zlehčováno či opomíjeno jako přirozená součást sexbyznysu. Sexuální pracovnice se setkávají s násilím ze strany klientů, vedoucích a dalších zaměstnanců klubů a privátů, ale často i ze strany policie. „Špatné zkušenosti nebo zlehčování svědectví navíc vedou k tomu, že ženy mnoho případů násilí nenahlásí, ačkoliv někdy dochází až k ohrožení jejich života. Násilníci se tak mohou v prostředí sexbyznysu pohybovat dál a napadat další ženy,“ popisuje Hana Malinová, zakladatelka Rozkoše bez Rizika, která v minulých letech vedla rozsáhlý výzkum o násilí v prostředí sexbyznysu.

Poskytováním sexuálních služeb se v České republice živí několik tisíc osob, podle odhadů organizace se jejich počet pohybuje mezi 10-13 tisíci. Zhruba polovinu žen v sexbyznysu přitom tvoří matky samoživitelky, méně než třetina jsou cizinky. Většina sexuálních pracovnic působí v klubech nebo na privátech, tedy bytech, domech či v nebytových prostorech, kde žena pracuje sama nebo se o prostor dělí. Asi 5 % jich však pracuje na ulici. Práce na ulici je přitom spolu s eskortem, kdy žena dojede za zákazníkem, nejnebezpečnější.

Z hlediska legislativy se prostituce pohybuje v šedé zóně, což ohrožení sexuálních pracovnic jen zvyšuje. Jak Rozkoš bez Rizika upozorňuje, situaci by pomohlo například zavedení „zón tolerance“, vyhrazených území, na nich probíhá sex za úplatu podle vymezených pravidel. S těmi má dobré zkušenosti řada měst v západní Evropě. Jiným krokem by mohla být úprava stávající definice kuplířství, která v současnosti omezuje možnost práce více žen na jednom privátu a žene je tak do nebezpečnějších alternativ.

Na násilí páchané na ženách a mužích poskytujících sexuální služby upozornila Rozkoš bez Rizika v neděli 17. prosince happeningem na Palackého náměstí v Praze. Motivem setkání u příležitosti Světového dne za ukončení násilí na ženách a mužích v sexbyznysu byly červené deštníky jako symbol ochrany pro sexuální pracovníky.

Co je ROZKOŠ bez RIZIKA?
Organizace ROZKOŠ bez RIZIKA už 25 let pečuje o ženy v sexbyznysu a bojuje za jejich práva. Jejím cílem je zmenšit rizika, která s sebou práce v sexbyznysu nese, a nabízet ženám poskytujícím placené sexuální služby komplexní podporu, například v podobě sociálních služeb nebo právního poradenství pro oběti trestných činů. Pomáhá sexuálním pracovnicím v tíživých životních situacích a prosazuje zákonná opatření, která by respektovala jejich práva a vycházela z jejich potřeb a zájmů.

V neposlední řadě pečuje i o zdraví klientek. V poradenských centrech i při terénních výjezdech nabízí možnost otestovat se na pohlavně přenosná onemocnění a vzdělává v prevenci přenosu pohlavních chorob. V roce 2017 provedla 2446 testů na HIV u sexuálních pracovnic, z toho většinu při výjezdech pracovnic do klubů, privátů, nebo na venkovní stanoviště. Testuje také veřejnost, a to v poradenských centrech i v mobilní dermatovenerologické ambulanci. Každý rok tak otestuje stovky zájemců.
Jiří Kofroň, tel: 777 608 301 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist