https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/naucne-fsc-lesni-stezky-lakaji-navstevniky-nejen-do-mestskych-a-obecnich-prirode-blizkych-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

FSC ČR: Naučné FSC Lesní stezky lákají návštěvníky nejen do městských a obecních přírodě blízkých lesů

29. října 2020 | FSC ČR
Autor: Jakub Fabík, tel: 724 061 362
FSC ČR spustilo na začátku letošního října nový projekt naučných lesních stezek, které své návštěvníky zavedou do nejkrásnějších českých přírodě blízkých lesů. Česká národní kancelář certifikace FSC® (Forest Stewardship Council®) připravila celkem 10 samostatných stezek, které se nacházejí v městských lesích ve Zlíně, Hradci Králové, Březové nad Svitavou ale například i v Praze nebo na Kokořínsku a v Krkonošském národním parku. Součástí projektu je i speciální mobilní aplikace „FSC Lesní Stezky“. Ta návštěvníky provede po jednotlivých stanovištích stezek, na kterým jim názorně ukáže základní prvky přírodě blízkého lesního hospodaření. Aplikaci lze používat na chytrých telefonech s operačním systémem iOs i Android a stáhnout ji lze na webu www.fscstezky.cz. Kromě otevření lesních stezek podpoří letos FSC ČR nejen městské a menší lesy také vydáním připravovaného lesnického manuálu a bezplatnými individuálními konzultacemi pro vlastníky a správce lesů.

„Jsem moc rád, že díky našemu projektu FSC Lesních stezek přivedeme návštěvníky do krásných a příkladně obhospodařovaných FSC certifikovaných nejen městských a obecních lesů v Česku a budeme jim moci přímo na místě názorně ukázat, jak to vypadá, když se v lese hospodaří přírodě blízce,“ vyzdvihl ředitel FSC ČR Ing. Tomáš Duda. Jednou z hlavních výhod FSC Lesních stezek je, že na ně návštěvník může vyrazit kdykoli se mu to hodí. To umožňuje nová mobilní aplikace z dílny FSC ČR, která slouží jako navigátor a průvodce v jedné osobě. Díky ní se můžou návštěvníci na stezce dozvědět podobné množství informací, jako kdyby byli na komentované prohlídce s profesionálním lesníkem. Aplikace jim totiž na pravidelně rozmístěných stanovištích přímo v lese ukáže a popíše základní prvky přírodě blízkého lesního hospodaření. Návštěvníci stezek se tak i v současné komplikované době mohou dozvědět, co znamenají pojmy jako mrtvé dřevo a doupné stromy nebo jak funguje přirozená obnova v lese a jak čelit v lesích kalamitám, suchu a klimatické změně.

Mobilní aplikace FSC lesní stezky je dostupná pro chytré telefony s operačním systémem iOs i Android a lze si ji stáhnout zdarma na webu www.fscstezky.cz. Pomocí aplikace si uživatel může jednoduše vyhledat stezku, která je mu nejblíže a najít, kde se nachází její začátek. Ve Zlíně, Hradci Králové, Březové nad Svitavou a na obou pražských stezkách je začátek stezky v lese označen také informační tabulí. Ta kromě jiného umožní vyrazit na stezku i návštěvníkům lesa, kteří se na její začátek dostanou úplnou náhodou, například během vycházky či lesní turistiky. Na každé z informačních tabulí je jednoduchý návod, jak se na FSC Lesní stezce orientovat, a také dobře viditelný QR kód, který umožní náhodným návštěvníkům stáhnout si mobilní aplikaci FSC Lesní Stezky do svého přístroje přímo na místě a začít ji rovnou využívat k navigaci a získávání vědomostí v lese. Na zbývajících pěti stezkách nainstaluje FSC ČR informační panely do konce letošního roku.

Jedním z dlouhodobých cílů české národní kanceláře FSC je mimo jiné podpora menších, obecních a městských lesů. Kromě snahy o zvýšení jejich návštěvnosti prostřednictvím nových lesních stezek vydá FSC ČR během letošního podzimu také podrobný manuál nejen pro městské a obecní majitele a správce lesů, který bude tematicky zaměřený na výhody FSC certifikace a přírodě blízkého lesního hospodaření. „Chceme poskytnout vlastníkům a správcům lesů, kteří o FSC certifikaci přemýšlejí, maximální podporu. Kromě připravovaného manuálu rádi poskytneme všem zájemcům bezplatné individuální konzultace prostřednictvím telefonického nebo video hovoru,“ doplnil ředitel FSC ČR Tomáš Duda. Zaslání manuálu a bezplatnou individuální konzultaci si lze zarezervovat na emailu info@czechfsc.cz.

O přírodě blízkém lesním hospodaření, které je společným tématem všech FSC Lesních stezek a FSC ČR ho prostřednictvím svého certifikačního systému dlouhodobě prosazuje, se v poslední době mluví stále častěji. Především je zmiňováno jako účinný nástroj pro přípravu českých lesů na klimatické změny a jejich negativní projevy jako je sucho a kůrovcové kalamity, které v posledních letech těžce zkoušejí především české smrkové porosty.
Kromě environmentálních benefitů má FSC certifikace současně také neméně důležité ekonomické výhody. Mezi konkrétní přínosy, které vedou vlastníky lesů k získání certifikátu FSC, patří především stabilní odbyt dřeva. Certifikované suroviny je na českém trhu nedostatek a dřevozpracovatelé jsou ochotni takové dřevo odebírat přednostně, případně za něj vyplácet finanční bonus. To se projevuje jako důležitá výhoda především v odbytové krizi posledních několika let způsobené kůrovcovou kalamitou. Pro správce obecních lesů navíc FSC certifikace představuje vhodný nástroj pro nezávislou garanci vysoké úrovně hospodaření ve veřejných lesích, kterou následně můžou využít při prezentaci místním obyvatelům.


O FSC

Základní ideou mezinárodní organizace FSC® (Forest Stewardship Council®) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené světové lesy. Proto FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku pak znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

Národní kancelář FSC ČR již více než deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpory šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích.


Další informace také na: www.czechfsc.cz a www.poznejdrevo.cz.

Kontakt:
Ing. Tomáš Duda, ředitel FSC ČR, tel.: 737 406 093, e-mail: tomas.duda@czechfsc.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist