https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/navrh-stavebniho-zakona-z-dilny-mmr-ma-radu-chyb-pirati-chystaji-napravu.musime-zajistit-dostupnost-bydleni-rika-predseda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Návrh stavebního zákona z dílny MMR má řadu chyb, Piráti chystají nápravu. Musíme zajistit dostupnost bydlení, říká předseda Bartoš

26. května 2020 | Česká pirátská strana
Ve čtvrtek má být předložen Legislativní radě vlády nový stavební zákon z dílny Ministerstva pro místní rozvoj. Piráti plně podporují záměr urychlit a zjednodušit povolování staveb, tím pádem i zlepšit dostupnost bydlení. Piráti s legislativou vzniklou bez potřebných analýz nesouhlasí. Expertní skupina Pirátů proto se zástupci sněmovních stran zahájila po diskusích s ministerstvem práci na přípravě komplexního pozměňovací návrhu, který bude stát na principech digitalizace a transparentnosti.

„Pirátskou prioritou číslo jedna je dostupné bydlení. Jsme si vědomi toho, že výstavba nových bytů či vlastní výstavba bude možná jen tak rychle, jak rychlé a jednoduché bude stavební řízení. Vítáme tak snahu ministerstva pro místní rozvoj tuto situaci urychleně řešit, na podobu stavebního zákona však máme odlišné požadavky. Nejde jen o to rychle stavět, nutné je brát v úvahu i všechny dopady nové legislativy, a především zachovat princip Jedno místo – jedno podání – jedno řízení, na kterém je i širší politická shoda, a který díky digitalizaci celý proces řízení výrazně urychlí,“ uvedl k tomu předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„V minulosti jsme jednoznačně odmítli návrh na zřízení „superúřadu,” který by rozhodování oddálil od občanů, samospráv a dotčeného území. Vznikla by zcela nová soustava centrálně řízených úřadů. Tento záměr se po hlasitém nesouhlasu nejen opozičních politiků, ale i odborníků, starostů i akademiků naštěstí podařilo zastavit alespoň na úrovni obcí. V novém návrhu ale přetrvává řada nešvarů včetně nedostatečné ochrany veřejných zájmů. Měli bychom se inspirovat vyspělou Evropou – tam je transparentnosti, předvídatelnosti, a hlavně rychlosti rozhodování o výstavbě dosahováno díky podrobné územně plánovací dokumentaci. Její přípravu tak Piráti jednoznačně podporují,“ dodal Bartoš.

Protože si Piráti uvědomují nutnost zrychlení a zefektivnění stavebních řízení. Vítají proto komplexní pozměňovací návrh zavádějící lepší optimalizací procesů a digitalizaci.

„Pirátští poslanci intenzivně pracují se svým expertním a poradním týmem v konstruktivním duchu s politickými partnery, aby současný návrh ministerstva, který nemá ani podporu hejtmanů, nepřinesl na podzim, kdy ho vláda hodlá poslat do sněmovny, více škody a nákladů než užitku. Pravidelně se účastníme politické a věcné diskuze o zákonu v rámci grémia Ministerstva pro místní rozvoj, jednáme s hlavním městem Prahou, jsme v kontaktu s akademickou obcí i představiteli samospráv. Hodláme s kolegyněmi a kolegy zopakovat loňský úspěch, kdy na výboru pro veřejnou správu, kterému mám tu čest předsedat, vznikly nejen dva zásadní zákony české digitalizace, ale i zákon o digitálních technických mapách. Ten je předpokladem zásadních změn v oblasti stavební praxe v České republice,“ nastínil předseda Pirátů.

Bartoš, stojící v čele Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj, se v zájmu zlepšení a urychlení přípravy nového stavebního zákona zapojil do procesu přípravy kompromisního návrhu. Od ledna 2020 funguje pracovní skupina zaměřená na elektronizaci stavebního řízení a nový stavební zákon. Za Piráty byli do této skupiny nominováni poslanec František Elfmark, legislativní analytik Martin Archalous, urbanistka Kristýna Jirsová, vysokoškolský pedagog Petr Svoboda a architekt Tomáš Vích.

Nový stavební zákon má podle Pirátů vycházet z principu „jedno místo – jedno podání – jedno řízení“. Stát by měl na čtyřech pilířích:
* Územní plánování jako základní strategický nástroj koordinovaného rozvoje
* Transparentní a předvídatelné povolovací procesy
* Nezávislá a profesionální ochrana veřejného zájmu
* Digitalizace stavební a územně plánovací agendy
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist