https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/navrhujeme-nulovou-kvotu-na-ochranu-vlka-evropskeho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Štátna ochrana prírody SR: Navrhujeme nulovou kvótu na ochranu vlka evropského

31. října 2018 | Štátna ochrana prírody SR
Na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky zasadala pracovná skupina na určenie tzv. kvóty lovu vlka dravého pre poľovnícku sezónu 2018/2019. Štátna ochrana prírody navrhovala vlka neloviť.

Zasadnutie je každoročne zvolávané v zmysle zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, ako aj v zmysle Programu starostlivosti o vlka dravého (Canis lupus) na Slovensku. Výsledkom tohto pracovného stretnutia bolo určenie kvóty a podmienok lovu vlka v čase od 1. novembra 2018 do 15. januára 2019 – a to vo výške 70 jedincov, pričom Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky a Lesoochranárske zoskupenie VLK navrhovali nulovú kvótu.

Napriek skutočnosti, že sa nepodarilo presadiť nulovú kvótu v ochrane vlka dravého, sme sa posunuli zase o trošku ďalej. Podarilo sa totiž presadiť 5 nových území európskeho významu, kde vlk predstavuje predmet ochrany a teda nebude tam legálne lovený. V súčasnosti máme na Slovensku 84 takýchto území s celkovou výmerou 440 442 ha. K tomu je potrebné pripočítať územia kde je vlk celoročne chránený v zmysle zákona č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov a územia v tzv. panónskom bioregióne. Navyše sa do kvóty nedostali ani územia, kde ŠOP SR navrhuje celoročnú ochranu vlka v budúcnosti.

Vysoko hodnotíme aj skutočnosť, že MPRV SR verejne zakázalo loviť vlka v poľovnom revíri, kde v minulom období došlo k výraznému porušeniu podmienok lovu vlka. Veríme, že v budúcej poľovníckej sezóne sa nám podarí túto nulovú kvótu presadiť.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist