https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/navstevnici-zamku-v-jevisovicich-mohou-sledovat-netopyry-v-primem-prenosu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Návštěvníci zámku v Jevišovicích mohou sledovat netopýry v přímém přenosu

Jedinečnou příležitost seznámit se blíže s životem netopýrů mají nyní dospělí i děti na zámku v jihomoravských Jevišovicích. Díky nově spuštěnému kamerovému přenosu mohou pozorovat, co se právě odehrává v letní kolonii netopýrů velkých, kteří sídlí ve zdejších půdních prostorách.

Jedinečnou příležitost seznámit se blíže s životem netopýrů mají nyní dospělí i děti na zámku v jihomoravských Jevišovicích. Díky nově spuštěnému kamerovému přenosu mohou pozorovat, co se právě odehrává v letní kolonii netopýrů velkých, kteří sídlí ve zdejších půdních prostorách. Starý zámek v Jevišovicích je nejen cennou kulturní památkou, ale také sídlem početné letní kolonie netopýrů velkých. Každoročně od dubna do srpna obývá půdu zámecké kaple asi 400-600 samic, které tu společně rodí a odchovávají mláďata. „Netopýři žijí skrytě a pro mnoho lidí stále představují poněkud záhadné noční tvory. Prostřednictvím infračervené kamery, která snímá aktuální dění v úkrytu, mohou nyní návštěvníci zámku pozorovat, jak se v kolonii rodí mláďata, jak rostou a osamostatňují se. Chování netopýrů je velmi zajímavé a v lecčems podobné člověku. Třeba tím, že každá samice má jen jedno mládě, o které musí intenzivně pečovat a naučit ho hledat si potravu i úkryty,“ vysvětluje Antonín Reiter z Jihomoravského muzea ve Znojmě, který kolonii v Jevišovicích pravidelně sleduje od roku 1994. Půdu kaple však netopýři využívají jako tradiční úkryt již od roku 1958, v současnosti se jedná o největší známou kolonii tohoto druhu na jihozápadní Moravě.
Netopýří pozorovatelna byla vytvořena Českou společností pro ochranu netopýrů v rámci projektu „Na půdě, tam to žije – aneb poznejte tajemný svět netopýrů!“, který finančně podpořily SFŽP ČR a MŽP. „Netopýři často osídlují úkryty v lidských stavbách a pro zachování jejich populací je velmi důležité, aby obyvatelé a správci budov poznali způsob jejich života a spolupracovali na jejich ochraně. Kamerový přenos je jednou z možností, jak život netopýrů veřejnosti přiblížit. Jsme rádi, že bylo možné netopýří pozorovatelnu zřídit právě v Jevišovicích, a to díky spolupráci s Moravským zemským muzeem, které je správcem této památky. Zámek je totiž zároveň modelovým příkladem lokality, kde se v minulosti podařilo provést rekonstrukci střechy nad zámeckou kaplí tak, aby při tom nedošlo k ohrožení netopýrů a aby zde pro ně zůstaly nadále zachovány vhodné podmínky“, říká koordinátorka projektu Eva Cepáková.
Možnost seznámit se blíže s létajícími savci mají lidé i na dalších hradech a zámcích. Do projektu se totiž zapojilo téměř 30 lokalit po celé České republice, kde se dospělí i děti dozvědí zajímavosti ze života netopýrů prostřednictvím pracovních listů, výkladu průvodců či pravidelně konaných akcí pro veřejnost. Další netopýří pozorovatelny s kamerovým přenosem mohou lidé navštívit na středočeském hradě Točník a na hradě Sovinci na Bruntálsku. Interaktivní netopýří mapu s tipy na výlety a další informace o jednotlivých aktivitách najdou zájemci na projektovém webu napude.sousednetopyr.cz.
Mgr. Eva Cepáková, Ph.D., tel: 732 615 295 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist