https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nebezpecne-stromy-podel-cest-musi-k-zemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Nebezpečné stromy podél cest musí k zemi

22. dubna 2021 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Lesníci Správy Krkonošského národního parku pravidelně kontrolují zdravotní stav stromů, nacházejících se v blízkosti turistických cest a silnic. Nebezpečné stromy jsou následně pokáceny, aby se snížilo riziko škod na majetku či zdraví osob. V těchto dnech pracují těžaři na likvidaci rizikových stromů podél silnice č. 295 mezi Vrchlabím a Špindlerovým Mlýnem.

V národním parku je přes tisíc kilometrů turistických cest, účelových komunikací a silnic. S ohledem na charakter území vede velká část z nich lesními porosty. Poblíž cest pak vlivem gradace podkorního hmyzu (zejména lýkožrouta smrkového) nebo v důsledku jiných faktorů (např. sucha) mohou být potenciálně nebezpečné stromy. Lesníci se snaží tyto rizikové stromy vyhledávat a dle finančních možností je každoročně asanovat.

Zároveň se ale snažíme, aby z blízkosti silnic a cest zmizely opravdu jen vskutku nebezpečné stromy. Klademe důraz na to, aby stromy blížící se konci svého života a případně jejich torza, která nepředstavují akutní nebezpečí, v lese zůstaly jako biotopové stromy, ve kterých nacházejí domov různé druhy ptáků, hmyzu i hub.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist