https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nebezpecny-glyfosat-opet-neschvalen-evropsti-ministri-se-podruhe-neshodli-na-prodlouzeni-registrace-jedovateho-pesticidu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Nebezpečný glyfosát opět neschválen. Evropští ministři se podruhé neshodli na prodloužení registrace jedovatého pesticidu

19. května 2016 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Ministři zemědělství zemí EU se opět nedohodli na prodloužení registrace zdraví nebezpečného a - dle nejnovějších vědeckých studií - pravděpodobně karcinogenního glyfosátu. Už v březnu poprvé odložily státy EU hlasování o návrhu Evropské komise prodloužit registraci o devět let. Mezitím Evropský parlament - stejně jako ekologické organizace, vědci i statisíce Evropanů - doporučil registraci neprodloužit.

Evropská komise bude muset nejspíš návrh přepracovat nebo navrhnout omezené používání glyfosátu (například vyloučit používání v parcích, na hřištích nebo pro vysoušení plodin před sklizní). Pokud se ministři nedohodnou do konce června, kdy současné povolení končí, začnou od července mizet pesticidy s glyfosátem (např. u nás známý a dobře dostupný přípravek RoundUp) z našich polí, parků, dětských hřišť.

Pro neprodloužení registrace glyfosátu chtějí hlasovat například Francie, Nizozemí, Švédsko nebo Dánsko a pravděpodobně také Itálie či Německo. Ministr zemědělství Marián Jurečka avizoval, že chce za ČR podporovat jen časově omezenou registraci a zúžené možnosti použití, neuvedl však detaily své pozice. Proti neomezenému používání glyfosátu vystupuje český europoslanec Pavel Poc (ČSSD).

Analýza, kterou v roce 2013 nechalo provést Hnutí DUHA, přitom objevila glyfosát v moči šesti Čechů z deseti [1]. Kromě toho, že je pravděpodobně karcinogenní, může glyfosát narušovat fungování hormonální soustavy, je pro lidské buňky toxický a může projít z těla matky placentou do vyvíjejícího se plodu [2].

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
"Evropská komise a výrobci pesticidů dostali další těžkou ránu. Ministři by měli definitivně uzavřít rozhodování a glyfosát zakázat. Byla by to výborná zpráva pro všechny, kdo chtějí chodit do parků, na dětská hřiště či do krajiny bez jedů. Zároveň by to byla skvělá příležitost pro lepší a udržitelnější zemědělství produkující zdravé místní potraviny."


Kontakty:
Klára Kyralová, spotřebitelský program, 775 731 431, klara.kyralova@hnutiduha.cz
Jiří Koželouh, programový ředitel, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Více o testování zde: http://www.hnutiduha.cz/aktualne/sest-z-deseti-cechu-ma-v-tele-toxicky-herbicid
[2] Více informací včetně zdrojů: http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2013/07/roundup.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist