https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nebudme-fosilni-skanzen-zavisly-na-zastaralych-uhelnych-elektrarnach-chceme-inovaci-energetiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká pirátská strana: Nebuďme fosilní skanzen závislý na zastaralých uhelných elektrárnách, chceme inovaci energetiky

5. června 2020 | Česká pirátská strana
Součástí programu dnešního zasedání Uhelné komise v elektrárně Prunéřov I je slavnostní ukončení provozu této uhelné elektrárny. Odstavení, které jsem si nemohla nechat ujít, ukazuje, že zavření zastaralých uhelných elektráren je možné. Aktuálním úkolem Uhelné komise je dodání scénáře útlumu uhlí. Věřím v ambiciózní podobu tohoto plánu, který povede k uzavírání dalších zastaralých uhelných elektráren.

Piráti cílí na rok 2030 až 2035, kdy by se měly všechny zbývající uhelné elektrárny vypnout. Nechceme být fosilní skanzen. Nyní elektřinu vyvážíme a plýtváme s ní, to musíme změnit. ČR má energeticky neefektivní průmysl a obnova po korona krizi je příležitostí k jeho restrukturalizaci a inovacím. Docílíme toho podporou obnovitelných zdrojů, přenesením pozornosti od tradičního průmyslu na střední a malé firmy, a to pomocí efektivně nastavených investičních a dotačních programů. Podmínkou je chytrá přenosová soustava, decentralizace energetických zdrojů a energetické úspory napříč celým hospodářstvím. Energeticky pasivní domy jsou to, kam Piráti míří v oblasti bydlení a správy veřejných budov.

Sociálně citlivý přechod od závislosti na uhlí podkládají Piráti za naprosto zásadní kritérium. Chceme maximálně využít evropskou strategii pro spravedlivý přechod – Just Transition Fund. Ukončení uhelného průmyslu a současné posílení obnovitelných zdrojů energie by vytvořilo více pracovních míst, než jich v důsledku uzavírání uhelných elektráren zanikne. Rozvoj obnovitelných zdrojů energie je příležitostí pro restart české ekonomiky i průmyslu po koronavirové krizi.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

8.6.2020 19:25
To je hezké, ale máme smůlu. Tohle je práce pro politiky, ale my si zvolili jen čerpadláře dotací, který se stále chlubí tím, že je nepolitik.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

8.6.2020 23:34
Elektřinu dovážíme tehdy, kdy je to pro nás výhodné a vyvážíme tehdy, kdy je to pro nás výhodné. Vypnutím těchto zdrojů bychom elektřinu museli dovážet téměř vždy, v době, kdy je to pro nás výhodné i v době, kdy je to pro nás nevýhodné. Neboli nestalo by se nic jiného než že by nám vypnutí těchto zdrojů elektřinu zdražilo.
Pokud dalším posilováním obnovitelné energetiky vznikne víc pracovních míst než se odstavením uhelné energetiky zruší, znamená to, že obnovitelná energetika potřebuje na stejné množství vyprodukované elektřiny znatelně větší množství pracovních sil než klasická uhelná energetika. Neboli zase toto směřuje ke zdražení elektřiny, odběratel prostě bude muset ve stejném množství odebrané elektřiny platit víc práce, vydat víc peněz za mzdy pracovníků energetiky.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist