https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/necekana-zajimavost-z-ptaci-oblasti-ceskobudejovicke-rybniky-v-roce-2016
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost ornitologická: Nečekaná zajímavost z ptačí oblasti Českobudějovické rybníky v roce 2016

Českobudějovické rybníky se přes bezprostřední blízkost krajského města stávají velmi známou a atraktivní ornitologickou lokalitou.

Ptačí oblast a významné ptačí území Českobudějovické rybníky je v rámci celé ČR jediným pravidelným hnízdištěm hned pro několik druhů ptáků: kolpíka bílého (Platalea leucorodia), volavku stříbřitou (Egretta garzetta) a taktéž zde hnízdí několik párů břehouše černoocasého (Limosa limosa).

V rámci celostátního hnízdního atlasového mapování již po dva roky v oblasti Českobudějovických rybníků probíhá „Podrobné mapování hnízdního rozšíření ptáků v ptačí oblasti Českobudějovické rybníky“, podpořené v obou letech Malým členským grantem České společnosti ornitologické (ČSO). V jednotlivých malých čtvercích (1/16 velkého kvadrátu) již byl doposud zjištěn hnízdní výskyt značného množství ptačích druhů (Obr. 1) a každý návštěvník této „ornitologické perly“ jižních Čech může k dalšímu rozšíření našich znalostí přispět tím, že do databáze ČSO (www.birds.cz) zadá svá pozorování s kategorií průkaznosti hnízdění a GPS souřadnicemi. Celostátnímu atlasovému mapování však tímto způsobem mohou pozorovatelé pomoci kdekoli v ČR.

V roce 2016 se PO Českobudějovické rybníky dočkala dalšího přírůstku mezi hnízdícími druhy, vůbec poprvé v celé ČR zde zahnízdila volavka rusohlavá (Bubulcus ibis). Čtyři dospělé volavky rusohlavé se celý květen zdržovaly na pastvinách v okolí Haklových Dvorů, během června moc k vidění nebyly a v červenci se objevila nejméně tři čerstvě vzletná mláďata (www.birds.cz). Kde však volavky vyhnízdily a jak to celé probíhalo? O hnízdění volavky rusohlavé v jižních Čechách se podrobně dočtete v dalším díle publikace Zajímavá a vzácná ornitologická pozorování v jižních Čechách. Zatím si však můžete přečíst nevšední příběhy o velkém množství dalších ornitologických rarit na jihu Čech: www.muzeumcb.cz/spolky-a-kluby/jihocesky-ornitologicky-klub/zajimava-a-vzacna-ornitologicka-pozorovani-v-jiznich-cechach
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist