Simon Dytrych "> Negativní dopady pyrotechniky i to, jak ji regulovat řešili poslanci s experty - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/negativni-dopady-pyrotechniky-i-to-jak-ji-regulovat-resili-poslanci-s-experty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Negativní dopady pyrotechniky i to, jak ji regulovat řešili poslanci s experty

6. března 2024 | KDU-ČSL
Autor: Simon Dytrych, tel: 730 575 148
Zábavní pyrotechnika je sice krásná podívaná, pro některé je ale velkým traumatem. A to platí také o zvířatech, kterým právě odpalování pyrotechniky dělá často velký problém. Nejen o tom se mluvilo ve středu 6. března v Poslanecké sněmovně na kulatém stole s názvem Pyrotechnika a její negativní dopady. Ten organizovala lidovecká poslankyně Nina Nováková ve spolupráci s ministrem zemědělství Markem Výborným a ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (oba KDU-ČSL).

„Cílem kulatého stolu bylo shromáždit názory a stanoviska k možným dopadům používání zábavní pyrotechniky. Mnoho lidí ví, ze může škodit doma chovaným i volně žijícím zvířatům i to, ze každoročně dochází k úrazům při amatérské manipulaci s ‚petardami'. Z řad přítomných odborníků z Akademie věd ČR zaznělo vedle důrazneho upozornění na možné dlouhodobé účinky na zdraví lidí i konstatování měřitelných dopadu na ovzduší. Shoda byla na nutnosti zábavní pyrotechniku regulovat. Model co nejlepšího řešení je třeba hledat citlivě k přírodě, lidem a zvířatům. Zároveň ale s přihlédnutím k tomu, co může reálné fungovat,” popsala poslankyně za KDU-ČSL Nina Nováková.

„Jsem rád, že se v Poslanecké sněmovně koná setkání, které se věnuje tématu velmi aktuálnímu a palčivému. Sám jsem již na začátku letošního roku začal pracovat, společně s ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem, na návrhu, který má pyrotechniku a její prodej omezit. Důvody jsou za mě jasné - zvířata, a to jak domácí, tak volně žijící ale i hospodářská, při odpalování pyrotechniky trpí. Mnohdy to pro ně skončí zraněním, v nejhorších případech i smrtí. Tomu chceme zabránit. A já jsem moc rád, že jsem dnes toto téma mohl probrat s experty z různých odvětví,” řekl po skončení kulatého stolu ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Že téma není lhostejné, ukázala také účast ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). „Negativní dopad na volně žijící zvířata i domácí zvířata je obrovský. Například vystresovaní psi, kteří se snaží schovat a odmítají vylézt či vyděšeně utíkají pryč, stejně tak kočky hledají úkryt, ptáci slepě narážejí do čehokoliv, co mají po cestě a často střety končí zraněními. Zároveň znečištění ovzduší, které přináší ohňostroje, je výrazné. I když se to mnohdy nezdá. Někdy jde až o tisícinásobky částic, které znečišťují ozvduší po ohňostroji. Dopad na zdraví člověka tedy u některých prostě je. To chceme s Markem Výborným změnit. My jsme udělali na začátku roku anketu, kde veřejnost, kolem 65 tisíc lidí, odpovídala na to, jak pyrotechniku vnímají a jaké s ní mají zkušenosti. Ukázalo se, že lidé se bojí o své majetky, nemají rádi nepořádek, který z pyrotechniky je, a že podporují i změnu zákona.”

To, jak ohňostroje ovlivňují životní prostředí, ukazoval na číslech a statistikách Jáchym Brzezina z Českého hydrometeorologického ústavu. „Silvestrovská noc je časem, kdy se do českého ovzduší dostává obrovské množství škodlivého materiálu. Proč by se pyrotechnika měla regulovat, si můžeme ukázat na příkladu Prahy. Ta sice v tomto roce byla znečištěná díky ohňostrojům, ale tím, že Praha zrušila velký pražský ohňostroj, tak zabránila tomu, aby se do ovzduší dostalo dalších několik tun znečištění. Astmatici a další, kterým dělá problém znečištěný vzduch, tak měli o něco jednodušší dýchání.”

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist