https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nejen-uklizenim-ziv-jest-clovek-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: Nejen uklízením živ jest člověk...

13. září 2018 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Již tuto sobotu - 15. září proběhne velký celosvětový úklid, při kterém dobrovolníci ve 155-ti zemích uklidí nepořádek z přírody, pláží, lesů, řek i obcí a měst… V České republice se bude uklízet na více jak 450-ti místech a kromě samotného uklízení chystají organizátoři i řadu doprovodných programů a soutěží.

Již tuto sobotu - 15. září proběhne velký celosvětový úklid, při kterém dobrovolníci ve 155-ti zemích uklidí nepořádek z přírody, pláží, lesů, řek i obcí a měst… V České republice se bude uklízet na více jak 450-ti místech a kromě samotného uklízení chystají organizátoři i řadu doprovodných programů a soutěží. „Tuto sobotu se miliony lidí po celém světě stanou součástí něčeho fantastického. Lidé z nejrůznějších kultur i náboženství budou spolupracovat a pečovat o Domov, který všichni sdílíme. V době, kdy mnoho lidí mluví o rozdílnosti kultur a mentalit, je krásné vidět, že jsou hodnoty, na kterých se lidstvo shodne. Navíc máme krásné babí léto, počasí přeje výletům do přírody a organizátoři připravují pro dobrovolníky bohatý doprovodný program. Na 15. září se hodně těším“, říká Jan Bareš z organizace Trash Hero.

Jak v Praze
"Máme to štěstí, že jsme se termínem sešli s akcí Zažít město jinak, například po Praze je momentálně 66 akcí úklidových a podobný počet i sousedských slavností, proto zveme dobrovolníky k propojení se sousedy. Od čtyř hodin do večera máme připravenu i základnu pro dobrovolníky v prostorách Bike Jesus na Žižkově, kde si mohou vyrobit voskovaný ubrousek, trvanlivý pytlík na ovoce, shlédnout film Plastic Ocean, pobavit se u dobré hudby a zejména společně oslavit celosvětový úspěch, kterého byli součástí“ uvedla Katka Landová z Českého svazu ochránců přírody.

Brno nezůstává pozadu
Na 30 úklidových akcí se chystá v sobotu i v Brně. Naváže na ně EKOden na Brněnském Moravském náměstí - akce pro malé i větší děti s řadou soutěží na téma odpady a jejich recyklace. „Pro mládež máme nachystánu „recyklační“ soutěž o ceny a odměna rozhodně nemine ty, kteří se v sobotu dopoledne zúčastní některé z úklidových akcí", řekl nám Miroslav Kubásek z brněnského spolku Ukliďme Česko. Po celé odpoledne bude kromě několika infostánků zaměřených na ekologii k dispozici i nafukovací skluzavka, proběhnou koncerty dětských interpretů a tahákem jistě bude i vaření z hmyzu s propagátorem entomofágie Petrem Ocknechtem. Krom „aktuálního“ BIOburčáku tak můžete ochutnat třeba cvrčky na másle, smažené šváby, či bource morušového na curry omáčce. Celá akce vyvrcholí večerními koncetry kapel Panthenol a U2stay revival pro starší návštěvníky.

Organizátoři vyzývají: „Najděte si ve svém okolí úklidovou akci (na www.SvetovyUklid.cz/map) a přidejte se k nám! Nebo dorazte alespoň odpoledne na společenskou část akce. Nudit se určitě nebudete.“
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist