https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nejlepsi-nabytek-je-ten-setrny-prvni-rocnik-fsc-evropske-designove-souteze-take-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

FSC ČR: Nejlepší nábytek je ten šetrný! První ročník FSC evropské designové soutěže také v ČR

30. června 2021 | FSC ČR
Autor: Jakub Fabík, tel: 724 061 362
FSC ČR zahájilo ve spolupráci s dalšími národními kancelářemi organizace Forest Stewardship Council® evropskou designovou soutěž „FSC Furniture Awards“, která je zaměřena na nábytek vyrobený ze dřeva z šetrně obhospodařovaných lesů. Do letošního ročníku se nově můžou přihlásit soutěžící z jedenácti evropských zemí, kromě České republiky tak například i z Německa, Velké Británie nebo Itálie. Firmy mohou svůj FSC nábytek přihlásit celkem do sedmi kategorií. Ty doplňuje ještě pětice speciálních ocenění, mezi které patří například cena pro malé firmy nebo také pro společnosti, které při výrobě nábytku pečlivě dbají na co nejmenší dopad na životní prostředí. Zájemci z řad nábytkářů mohou své výrobky přihlašovat již nyní na oficiálních stránkách soutěže . Uzávěrka přihlášek je 14. října letošního roku.

Nábytkářská soutěž FSC Furniture Awards má za cíl ocenit firmy, které vyrábějí nábytek ze dřeva z lesů, kde se šetrně hospodaří s certifikátem FSC. Ten pomáhá chránit a pečovat o české i světové lesy. FSC Furniture Awards mají za sebou již dva úspěšné ročníky pořádané v Itálii, ve které projekt vznikl. Letošní ročník soutěže je prvním, kterého se můžou zúčastnit i firmy z České republiky. „České FSC certifikované nábytkářské firmy vyrábějí dlouhodobě nábytek na vynikající úrovni, proto jsem opravdu rád, že se nám podařilo pro letošek rozšířit soutěž i do ČR a nepochybuji, že se našim nábytkářům podaří v evropské konkurenci prosadit,“ uvedl ředitel FSC ČR Tomáš Duda.

Mezi soutěžními kategoriemi nechybí nábytek pro obývací pokoje, koupelny, kuchyně, ložnice, kancelář ale také venkovní nábytek a nábytek pro veřejné prostory a městský mobiliář. Soutěžící se budou také ucházet o pět speciálních cen – CSR, Zelená cena, Komunikace, Označení FSC a speciální cena pro malé podniky. Přihlásit se do FSC Furniture Awards může každá FSC certifikovaná firma z ČR, Itálie, Velké Británie, Německa, Rakouska, Slovinska, Chorvatska, Srbska, Bosny, Polska a San Marina, která v posledních třech letech vyprodukovala alespoň jeden FSC výrobek, který spadá do kategorií uvedených v oficiálních pravidlech soutěže.

FSC Furniture Awards jsou součástí dlouhodobé snahy mezinárodní organizace FSC o zvýšení povědomí o důležitosti zodpovědného přístupu při výrobě a nákupu nábytku a dřevěných výrobků obecně mezi veřejností a firmami. Důkazem úspěchu tohoto přístupu je aktuální trend vzrůstajícího počtu FSC certifikátů pro zpracovatelský řetězec. V ČR je aktuálně 329 certifikovaných firem a za posledních pět let se jejich počet zvýšil téměř o 80 %. Podobná situace je i v celoevropském prostoru, ve kterém je v současnosti více než 20 tisíc aktivních certifikátů zpracovatelského řetězce a z toho téměř 5 tisíc jen v nábytkářském sektoru.

FSC certifikované firmy, které splňují podmínky uvedené v pravidlech FSC Furniture Awards se mohou hlásit do jejího letošního ročníku na oficiálních stránkách soutěže, a to až do 14. října 2021.


O FSC

Základní ideou mezinárodní organizace FSC® (Forest Stewardship Council®) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené a devastované světové lesy. Proto FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku pak znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

Česká národní kancelář FSC podporuje v ČR již téměř 20 let přírodě blízké lesní hospodaření, které je považováno za jeden z nejlepších způsobů přípravy lesů na klimatickou změnu. Přírodě blízké lesy jsou silnější, odolnější a lépe schopné poradit si s jejími negativními vlivy jako je například sucho nebo kůrovcové kalamity. Nejnověji například FSC ČR připravilo ve spolupráci s hercem a zpěvákem Tomášem Klusem čtyřdílný seriál Mysli na lesy, ve kterém přímo v lese představuje hlavní výhody přírodě blízkých lesnických přístupů a ukazuje jaký vliv má na české lesy klimatická změna. První díl seriálu je již nyní dostupný na oficiální stránce projektu Mysli na lesy.

Kontakt:
Ing. Tomáš Duda, ředitel FSC ČR, tel.: 737 406 093, e-mail: tomas.duda@czechfsc.cz
Jakub Fabík, tel: 724 061 362
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist