https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nejlinejsi-v-sobotkove-vlade-slechtova-tok-a-brabec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Nejlínější v Sobotkově vládě? Šlechtová, Ťok a Brabec!

7. března 2017 | Děti Země
Porušují lhůty při vyřizování žádostí o informace či v územním řízení

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, ministr dopravy Dan Ťok a ministr životního prostředí Richard Brabec patří podle Dětí Země mezi nejméně kvalitní členy vlády, neboť podání veřejnosti vyřizují až po zákonných lhůtách. Přitom sami chtějí urychlovat řízení o povolování staveb.

Ministryně Šlechtová při řešení umístění nádraží v Brně ignorovala lhůtu dva měsíce, ministr Ťok zase při vyřizování žádosti o poskytnutí studie o dálnici D8 ignoroval lhůty celkem si čtyři měsíce a ministr Brabec nyní ignoruje lhůtu při vyřizování žádosti o informace o obchvatu Frýdku-Místku již dva týdny.

„Je úsměvné, pokud se tito členové vlády za hnutí ANO ohánějí mantrou o potřebě urychlovat povolovací řízení, a to i na úkor práv veřejnosti, ačkoliv sami pohrdáním současných zákonů nedodržují lhůty u jednoduchých řízení, jako jsou žádosti o informace nebo územní řízení,“ upozorňuje předseda Dětí Země Miroslav Patrik.

Například ministryně Šlechtová měla o rozkladu Dětí Země z 24. března 2016 proti určení Krajského úřadu Jihočeského kraje jako odvolacího úřadu v územním řízení pro odsun nádraží v Brně rozhodnout cca do tří měsíců, nicméně nakonec rozklad zamítla až 5. prosince 2016, takže délku řízení nezákonně prodloužila o dva měsíce.

Děti Země přitom musely podat dvě stížnosti proti její nečinnosti, neboť jejich rozklad byl prý spam.

Ministru Ťokovi zase trvalo celkem o téměř čtyři měsíce déle, než dvakrát rozhodl o dvou rozkladech Dětí Země proti neposkytnutí studie o příčinách sesuvu na dálnici D8 v Českém středohoří, ačkoliv lhůta při vyřízení byla jen dvakrát 15 dní.

Ministerstvo dopravy nakonec Dětem Země poslalo studii až 23. prosince 2016, tj. o sedm měsíců později, než ukládá zákon. Děti Země proti nečinnosti ministra Ťoka podaly dvě stížnosti.

„Ministr Brabec měl o našem rozkladu z 19. prosince 2016 proti odmítnutí poskytnout informace o obchvatu Frýdku-Místku rozhodnout do dvou měsíců, což ovšem nedodržel, takže jsme 25. února 2017 podali proti jeho nečinnosti stížnost,“ uvádí dále Patrik, podle kterého byla žádost podána před pěti měsíci a není dosud vyřízená.

Tyto případy podle Dětí Země potvrzují jejich zkušenosti s účastí v povolovacích řízeních, kdy jejich délku z více než padesáti procent ovlivňují nekvalitní úřady, nikoliv spolky či majitelé nemovitostí, jak se snaží zejména politici za hnutí ANO tvrdit. Druhým faktorem jsou sami žadatelé, jejichž žádosti nejsou v pořádku.

„Snaha vlády omezit účast veřejnosti v povolovacích řízeních při schvalování novely stavebního zákona a dalších zákonů je tak v rozporu s jejím programovým prohlášením, podle kterého se má zachovat současná legislativně zaručená úroveň občanských práv týkajících se životního prostředí,“ připomíná na závěr Patrik.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist