Andrea Jiroušová "> Nejoblíbenějším přírůstkem v Safari Parku Dvůr Králové za rok 2017 jsou koťata karakalů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nejoblibenejsim-prirustkem-v-safari-parku-dvur-kralove-za-rok-2017-jsou-kotata-karakalu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZOO Dvůr Králové: Nejoblíbenějším přírůstkem v Safari Parku Dvůr Králové za rok 2017 jsou koťata karakalů

8. ledna 2018 | ZOO Dvůr Králové
Autor: Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158
Nejoblíbenějším mládětem loňského roku se ve dvorském safari parku stala tři koťata karakalů. Na druhém a třetím místě se se shodným počtem hlasů umístila geparďata spolu s mládětem hrabáče. O pořadí rozhodovali uživatelé Facebooku v období od 22. prosince do 5. ledna, během kterého anketu zhlédlo téměř 20 000 lidí.

Mláďata karakalů se narodila zkušenému páru Keiře a Mazurimu v březnu minulého roku. V červnu pak do parku dorazilo trio rusovlasých hereček, Jitka Schneiderová, Anna Linhartová a Ester Geislerová, aby tři malé zrzouny pojmenovalo. Luisu, Ryšára a Stounyho mohli návštěvníci obdivovat do podzimu, kdy všichni tři odcestovali do svých nových domovů.

V roce 2017 zaznamenal safari park několik významných prvoodchovů. V dubnu se narodilo historicky první mládě hrabáče kapského, které je nyní k vidění spolu s matkou Skylou v expozici pavilonu Africká savana.

Zadařilo se rovněž u primátů. Nejenže v březnu dorazilo do parku trio nových šimpanzic, ale rozrostla se i tlupa kočkodanů Campbellových. Devatenáctiletá samice přivedla na svět mládě, které hned po narození ošetřovatelé trefně pojmenovali Miujiza neboli Zázrak. Jeho matka už před dvěma lety o jedno své mládě brzy po porodu přišla, navíc poté trpěla vleklými zdravotními problémy. Přesto se jí loni i přes pokročilý věk podařilo znovu zabřeznout. Miujiza je tak vůbec prvním odchovaným mládětem tohoto druhu ve Dvoře Králové.

Naopak v případě gepardů je dvorský safari park zkušeným chovatelem, vždyť se jich tu narodilo už 84. Zkušenou mámou je i samice Darili, kterou společně s jejími mláďaty Harakou a Risasim narozenými na konci března mohou návštěvníci vidět v pavilonu šelem.

V závěru roku pak safari park získal novou samici okapi, dvouletou Qiru, která by se měla stát budoucí partnerkou stávajícího samce Ewanga. Zoologové plánují první spojení zvířat na jaro 2019. Tyto vzácné příbuzné žiraf chová dvorský safari park jako jediný v České republice a na Slovensku.
Andrea Jiroušová, tel: 499 311 299, 773 786 158

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist