https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nejvetsi-podil-narodni-podpory-ministerstva-zemedelstvi-pujde-v-pristim-roce-do-zivocisne-vyroby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MZe ČR: Největší podíl národní podpory Ministerstva zemědělství půjde v příštím roce do živočišné výroby

23. listopadu 2016 | MZe ČR
Autor: Markéta Ježková
Vláda dnes schválila dotační programy zemědělství pro rok 2017, které jí předložil ministr Marian Jurečka. Z národních zdrojů získá zemědělství přibližně 2,8 miliardy korun. Největší částka, celkem 1,9 miliardy, připadne odvětví živočišné výroby.

„Cílem programů financovaných z našeho rozpočtu je podpora agrárního sektoru, udržování výrobního potenciálu zemědělství a rozvoj venkova. Živočišná výroba čelí v posledních letech celoevropské krizi, přitom právě ona je nesmírně důležitá například pro venkovské oblasti, protože v nich udržuje zaměstnanost,“ řekl ministr Jurečka.

Proto získá živočišná výroba v příštím roce ze státního rozpočtu přibližně 1,9 miliardy korun z celkové sumy 2,8 miliardy vyčleněné na zemědělské národní dotace.

Struktura podpory pro rok 2017 navazuje na programy z předešlých let. Jsou zaměřeny proti rozšiřování nebezpečných nákaz hospodářských zvířat (např. Nákazový fond) a na agroenvironmentální opatření (např. biologická a fyzikální ochrana jako náhrada chemické ochrany rostlin, vybudování kapkové závlahy v ovocných sadech, chmelnicích, vinicích a ve školkách, doprava závlahové vody, restrukturalizace ovocných sadů). Cílem dalších programů je udržení a rozvoj jednotlivých komodit (např. udržování a zlepšování genetického potenciálu hospodářských zvířat, podpora včelařství). Programy jsou cíleny i na ozdravování polních a speciálních plodin (např. prevence šíření virových a bakteriálních chorob a chorob přenosných osivem či sadbou, podpora šlechtitelské činnosti)

„V příštím roce budeme pokračovat v programu, jehož prostřednictvím mohou lidé na venkově opravovat drobné kulturní stavby nebo budovat odpočinková místa. Na to máme připraveno tři sta milionů korun. K tomu ještě bude v příštím roce možné v rámci tohoto programu udržovat a opravovat polní cesty, na ně mezi úspěšné žadatele rozdělíme dalších dvě stě milionů,“ uvedl ministr Jurečka.

Finance ze státního rozpočtu zlepší také výuku na resortních středních a vyšších odborných školách, protože pomohou vybraným vzdělávacím institucím nakoupit moderní učební pomůcky. Tyto dva programy - Udržování a obnova kulturních a venkovských prvků a Centra odborné přípravy - jsou hrazeny ze státního rozpočtu, ale jiným administrativním postupem než národní dotační programy.

Přehled národních dotačních programů a finančních prostředků určených na dotace pro rok 2017 - viz tabulku na http://eagri.cz/public/web/mze/tiskovy-servis/tiskove-zpravy/x2016_nejvetsi-podil-narodni-podpory.html
Markéta Ježková tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist