https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/neni-zadna-planeta-b
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Luděk Niedermayer, poslanec EP: Není žádná planeta B

Naše planeta se stále zahřívá a podle špičkových vědců máme jen krátký čas na start efektivního zvrácení tohoto nebezpečného procesu - tedy snížení emisí skleníkových plynů. Čím později se změnou chování začneme, tím bude vyšší riziko, že to nezvládneme. A samozřejmě tím vyšší budou škody, které se dotknou i našich životů.

Nejde ale „jen“ o klima a oteplování planety. Jde i o kvalitu vzduchu či vody kolem nás. Neb to jsou věci přímo ovlivňující to nejdražší, co máme – naše životy a zdraví.

Některé problémy jsou celosvětové a musíme je řešit společně, jiné místní a pomoci si musíme hlavně sami. V obou nás však čeká hodně práce, naše čísla totiž nejsou radostná. Na znečištěný vzduch v Česku ročně zemře až 11 tisíc lidí. Česko je v přepočtu na obyvatele jedním z největších producentů skleníkových plynů v Evropě, a tím pomáháme zhoršovat klima naší planety. Problémem naší země je stále více vyčerpávání zdrojů, znečišťování vody a půdy či třeba "jen" neschopnost dobře hospodařit s odpadem...

Proto podle mne není jiná odpovědná cesta než podstatná změna. Tedy využití možností, které máme a neodkládání stále rostoucího břemena na naše děti. Zejména rozvoj nových technologií přitom otevírá cesty k podstatnému zlepšování stavu životního prostředí a klimatu zároveň s tím, aby rostla kvalita života.

Vycházel jsem z toho i při svých hlasováních v Evropském parlamentu. Podařilo se nám přijmout hned několik důležitých dokumentů, zákonů a pravidel, které obsahují ambiciózní, ale realistické cíle. Tak například, Evropa se v Pařížské klimatické dohodě zavázala, že pomůže udržovat průměrnou teplotu níže něž 2° Celsia z předprůmyslové doby. Aby tento závazek mohla splnit, musí snížit emise CO2. To má šanci na úspěch díky legislativnímu balíčku, který prosadila skupina Evropské lidové strany. Tento balíček omezil emise z průmyslu, letecké dopravy a neprůmyslových sektorů, jako je zemědělství, a upravil pravidla pro práci s půdním fondem a lesy. Čistší vzduch také podpoří například směrnice o snížení emisí CO2 u nových osobních automobilů. Logika je jasná, snižovat emise je třeba všude, kde k tomu máme možnosti, vyloučení jednoho sektoru totiž znamená potřebu přísnějších cílů pro jiné.

Stejně tak jsme se zaměřovali na prosazování oběhového hospodářství, a tedy i lepší nakládání s odpadem, jeho recyklaci a skládkování. Schválili jsme hned několik dokumentů na snížení spotřeby jednorázových plastů.

Ze strategického hlediska pak vnímám za zásadní zimní balíček Čistá energie pro všechny Evropany. Ten je o šetrné, bezpečné, dostupné, a nikoliv dražší energii pro Evropany. A zdůrazňuje možnost zapojení občanů, třeba tím, že se stanou ze spotřebitelů i malými výrobci. Ze strategického pohledu potřebujeme také snížit závislost EU na energetických dovozech z nestabilních regionů. A mimo jiné, u nás doma o rozvoji obnovitelné energetiky musíme přestat jen mluvit a začít naplno využívat potenciál, kterým disponujeme.

Kromě tohoto existuje řada oblastí, ve kterých má naše země jasně daný specifický zájem, který by měla v Unii prosazovat a které povedou ke zlepšení našeho životního prostředí. Mezi ně patří změna podpora českého zemědělství, které stále za cenu devastace krajiny a růstu rizik pro naše zdraví upřednostňuje velké zemědělské kolosy na úkor malých a středních farmářů. Což je špatné jak pro naše životní prostředí, tak pro nabídku potravin, konkurenci na trhu a rozvoj malého a středního podnikání.

Spousta práce je udělána, ještě víc náš čeká. Do řešení se ale může zapojit ve svém každodenním životě každý z nás. Evropská unie má na to stát se lídrem nových technologií a Česká republika s ní. A jako bonus to přinese i ekonomické přínosy, například nová pracovní místa.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist