https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nesehnuti-pomaha-menit-ukrajinu-odspodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

NESEHNUTí: NESEHNUTÍ pomáhá měnit Ukrajinu odspodu

19. prosince 2017 | NESEHNUTí
Boj s černou těžbou dřeva, zřízení azylového domu pro oběti domácího násilí či transparentnost radnic. NESEHNUTÍ pomohlo v roce 2017 v jižní Ukrajině naplánovat a realizovat pět občanských kampaní. Tato podpora umožnila vybraným občanským iniciativám vést úspěšné kampaně zaměřené na transparentní hospodaření s veřejnými prostředky, pomoc sociálně ohroženým skupinám či na potírání korupce na komunální úrovni. Celkově NESEHNUTÍ za čtyři roky svého působení v Ukrajině podpořilo již šestnáct kampaní.

V letošním roce pomohlo NESEHNUTÍ pěti občanským iniciativám z ukrajinských regionů naplánovat a realizovat občanské kampaně. Ty cílí na konkrétní změny v oblastech transparentního hospodaření radnic, zveřejňování informací, potlačování vazeb mezi úřednictvem a ilegálním byznysem či v ochraně sociálně ohrožených. Spolupráce NESEHNUTÍ s místními iniciativami nespočívá jen v přerozdělení finanční podpory ve výši takřka 200 tisíc, ale především ve sdílení zkušeností s plánováním kampaní, průběžných konzultacích a dodání odborného know-how.

„Největší radost mám z námi podpořené iniciativy v Chersonu, která vede úspěšnou kampaň za zřízení chráněného domu pro oběti domácího násilí. Minulý týden za ni získali první cenu v celonárodní soutěži Social Project Awards z rukou náměstka ukrajinského Ministerstva pro rozvoj a obchod. Takovéto momenty nás utvrzují v tom, že podpora místních iniciativ v Ukrajině má smysl,“ vyzdvihuje jednu z úspěšných kampaní Jakub Šimák z NESEHNUTÍ.

I další podpořené kampaně letos zaznamenaly prokazatelné výsledky. V Oděse se podařilo vyčlenit z rozpočtu samospráv několik desítek milionů korun na bydlení pro plnoleté sirotky odcházející z dětských domovů, vzniká tak obdoba českých Domů na půli cesty. V obci Stanislav (Chersonská Oblast) se místní radnice zavázala zprůhlednit své fungování a přenášet zasedání zastupitelstva na internet. Ve městě Kremenčuk zase místní iniciativa jedná s radnicí o pravidelném zveřejňování hospodaření s veřejnými prostředky ve formě otevřených dat. Skupina investigativních novinářů a novinářek z Mykolaivu se snaží zamezit nelegálnímu kácení často zdravých stromů ve městě. [1]

„Je vidět, že pokud jsou lidi ochotni se angažovat a projeví určitou zarputilost, jdou věci měnit k lepšímu i v odlehlých koutech Ukrajiny,“ dodává Martin Hyťha z NESEHNUTÍ.

NESEHNUTÍ působí v Ukrajině od roku 2014, kdy začalo podporovat nezávislou žurnalistiku a podílelo se na vzniku regionálních poboček občanské televize Hromadske.TV. Od roku 2015 systematicky spolupracuje s místními iniciativami z odlehlých regionů na jihu země, které svými aktivitami napomáhají měnit Ukrajinu v lépe fungující demokratickou společnost.
Aktivity NESEHNUTÍ v Ukrajině byly podpořeny z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci Programu transformační spolupráce ČR.

Kontakt:
Jakub Šimák, jakub.simak@nesehnuti.cz
Martin Hyťha, martin.hytha@nesehnuti.cz

Poznámky:
[1] Seznam letos podpořených kampaní v Ukrajině: http://cestainiciativy.cz/vystup/podporene-iniciativy/
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist