Eva Cepáková, Karolína Šůlová "> Netopýří noc přinese nevšední zážitky - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/netopyri-noc-prinese-nevsedni-zazitky-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Společná tisková zpráva České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR): Netopýří noc přinese nevšední zážitky

Pětadvacátý ročník Mezinárodní noci pro netopýry proběhne v České republice na téměř 50 místech v období od 12. srpna do 25. září. Pestrý program pro děti i dospělé, přednášky, ukázky výzkumných metod či noční výpravy do přírody doplní také setkání se živými netopýry. Podrobný přehled všech plánovaných akcí lze nalézt na webu netopyrinoc.cz.

Řada druhů netopýrů žije v blízkosti člověka a využívá úkryty v budovách. Letní kolonie obývají sluncem vyhřáté půdy, škvíry, spáry či dutiny v podstřeší cihlových i panelových domů. „Soužití s netopýry pod jednou střechou je často bezproblémové a případné potíže lze většinou řešit ke spokojenosti lidí i zvířat. Mezinárodní noc pro netopýry přispívá k rozšiřování povědomí široké veřejnosti o životě těchto pozoruhodných savců,“ říká Daniel Horáček z ČESON, koordinátor akce v ČR. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program s přednáškami, přírodovědnými stezkami a dílničkami pro děti, večerními exkurzemi a ukázkami výzkumných metod, jako je odchyt do sítí nebo použití ultrazvukových detektorů. Na řadě míst se lidé setkají s ochočenými hendikepovanými netopýry. „Věříme, že tyto zážitky pomohou lidem získat k netopýrům bližší vztah. Netopýři žijící v lidských sídlech jsou značně zranitelní a jejich ochranu lze nejlépe zajistit prostřednictvím spolupráce veřejnosti s odborníky,“ doplňuje Petra Schnitzerová z ČESON.
Mezinárodní noc pro netopýry se koná pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS). Na jednotlivých lokalitách v ČR zajišťují tuto akci členové ČESON ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, správci památek, pracovníky muzeí a řadou nevládních organizací. „Netopýří noc umožňuje ukázat lidem, co se pro ochranu těchto vzácných živočichů v praxi dělá. Základní údaje o výskytu všech 27 druhů našich netopýrů máme k dispozici, probíhá také pravidelný monitoring na zimovištích a v letních koloniích. Budeme však rádi za upozornění, pokud lidé někde netopýry sami objeví. Pozorování lze zadat například prostřednictvím mobilní aplikace BioLog1. Záznamy jsou pak ukládány do Nálezové databáze ochrany přírody a využívány pro ochranu těchto létajících savců,“ doplňuje Karolína Šůlová z AOPK ČR.
Podrobný přehled všech netopýřích nocí, reportáže z minulých ročníků a další informace jsou dostupné na nově spuštěných webových stránkách netopyrinoc.cz. Část akcí se koná v rámci projektu podpořeného SFŽP ČR z rozhodnutí ministra životního prostředí.
Eva Cepáková, Karolína Šůlová, tel: 732 615 295, 724 102 406
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist