https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/netopyri-obyvajici-ukryty-ve-stromech-si-zaslouzi-lepsi-ochranu-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Netopýři obývající úkryty ve stromech si zaslouží lepší ochranu

11. října 2018 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Eva Cepáková, tel: 732 615 295
Při kácení stromů může docházet k ohrožení netopýrů, kteří se zde ukrývají. Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) proto vytvořila speciální webové stránky věnované šetrným postupům při údržbě zeleně v parcích a zahradách. Nově byla spuštěna také online databáze stromů s potvrzeným výskytem netopýrů. Odborníci i laici zde mohou vyhledávat jednotlivé nálezy a také vkládat vlastní pozorování. Nashromážděné údaje pomohou k efektivnější ochraně netopýrů a jejich stromových úkrytů při plánovaném kácení.

Při kácení stromů může docházet k ohrožení netopýrů, kteří se zde ukrývají. Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) proto vytvořila speciální webové stránky věnované šetrným postupům při údržbě zeleně v parcích a zahradách. Nově byla spuštěna také online databáze stromů s potvrzeným výskytem netopýrů. Odborníci i laici zde mohou vyhledávat jednotlivé nálezy a také vkládat vlastní pozorování. Nashromážděné údaje pomohou k efektivnější ochraně netopýrů a jejich stromových úkrytů při plánovaném kácení.
„Netopýři obývají různá prostředí a nepostradatelné jsou pro ně jejich úkryty. Je důležité zachovat nejen lokality v podzemí či úkryty v lidských stavbách, ale i další stanoviště, která netopýři v naší krajině využívají. Jedná se především o vzrostlé stromy s dutinami a štěrbinami v lesích, parcích a zahradách či kolem vodních ploch a toků,“ říká Eva Cepáková z ČESON. „Netopýři mohou obývat stromy ve všech obdobích roku. Nalézt tu lze zejména letní kolonie samic s mláďaty. Stromy slouží netopýrům i v době podzimních námluv, jako zastávka při pravidelných dálkových migracích a některé druhy (např. netopýr rezavý) ve stromových dutinách často i zimují,“ vysvětluje Cepáková.
Webové stránky vestrome.sousednetopyr.cz obsahují základní informace o využívání stromových úkrytů a doporučení, jak postupovat při plánovaném ošetřování a kácení stromů, či jak vhodně hospodařit v lesích, parcích a zahradách s ohledem na netopýry. Nová online databáze je určena širokému spektru zájemců (včetně pracovníků státní správy či arboristických a zahradnických firem) jako rychlý zdroj informací o výskytu netopýrů ve stromových úkrytech v České republice.
„Kdokoliv může jednoduše vložit své nálezy a také prohlížet všechny údaje v databázi. Kromě existujících stromových úkrytů lze zaznamenávat i úkryty nedávno zaniklé. Tyto informace pomohou identifikovat lokality významné pro netopýry, mezi které patří i řada městských parků. Doufáme, že webové stránky spolu s novou databází přispějí nejen ke zlepšení ochrany netopýrů při kácení jednotlivých stromů, ale také k zachování důležitých netopýřích stanovišť při plánovaných úpravách zeleně,“ doplňuje Dita Weinfurtová, koordinátorka projektu ČESON zaměřeného na ochranu netopýrů v městském prostředí.
Eva Cepáková, tel: 732 615 295 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist