https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/netopyri-se-probouzeji-vydejte-se-za-nimi-do-javoricskych-jeskyni-ci-do-zatce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Netopýři se probouzejí – vydejte se za nimi do Javoříčských jeskyní či do Žatce

19. března 2019 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Eva Cepáková, tel: 732 615 295
Jarní příroda se rychle probouzí a končí také zimní spánek netopýrů. Po několikaměsíční hibernaci v jeskyních, štolách, ale i ve stromech či lidských obydlích netopýři opouštějí svá zimoviště a přesouvají se do jarních úkrytů. Již nyní se mohou lidé s netopýry setkat také na akcích pro veřejnost, vedených odborníky z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) – 23. března v Javoříčských jeskyních a 28. března v Žatci.

V závislosti na konkrétním průběhu počasí začíná období aktivity u některých druhů netopýrů již od počátku března. Opouštějí svá zimoviště a navštěvují jiné úkryty – začíná období tzv. jarních přeletů. „Na těchto místech se netopýří setkávají s dalšími jedinci téže populace, což má význam pro udržování sociálních tradic. Mladí jedinci se například touto cestou seznamují s vhodnými úkryty, které jsou netopýry opakovaně využívány po mnoho let“, vysvětluje Eva Cepáková z ČESON. „V průběhu roku organizujeme řadu osvětových akcí určených široké veřejnosti, kde se návštěvníci mohou seznámit se zajímavým životem těchto létajících savců a také poznají, co netopýry ohrožuje a jak jim lze pomoci. Již nyní se lidé mohou vypravit na první z nich v Ústeckém nebo Olomouckém kraji“, zve Cepáková.

V sobotu 23. března se koná tradiční „Probouzení netopýrů v Javoříčských jeskyních“. Program začíná od 10:00 a 13:00 hodin, je však nutné se předem objednat. Akci pořádá Správa Javoříčských jeskyní ve spolupráci s ČESON. Více informací lze nalézt na webu https://www.caves.cz/jeskyne/javoricske-jeskyne.

Ve čtvrtek 28. března proběhne od 17:00 hodin v Regionálním muzeu K. A. Polánka v Žatci doprovodná přednáška k výstavě „Netopýři tajemní a zranitelní“. Putovní výstava České společnosti pro ochranu netopýrů je zde k vidění až do 30. března 2019. Akci pořádá Regionální muzeum K. A. Polánka ve spolupráci s ČESON.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist