https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nevahejte-posledni-volna-mista-na-exkurzi-do-npr-ranspurk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR: Neváhejte: poslední volná místa na exkurzi do NPR Ranšpurk

11. dubna 2018 | AOPK ČR
Koná se 28. dubna a je součástí sady exkurzí k Roku českých pralesů.

Zájemci uvidí, jak vypadají lesy, které jsou dlouhodobě ponechány bez lidských zásahů. Dozvědí se, jaký mají význam pro ochranu přírody, jak tu probíhá výzkum a jak se dají poznatky využít. Průvodci budou vědečtí pracovníci odboru ekologie lesa Výzkumného ústavu Silva Taroucy. Exkurze připomenou, že letošek není jen výročím české státnosti, ale i výročím ochrany českých pralesů [1]. První z nich, do národní přírodní rezervace Ranšpurk [2] na soutoku Moravy a Dyje, proběhne už 28. dubna, další pak 12. května.

Zájemci se mohou hlásit zde: http://www.ochranaprirody.cz/o-aopk-cr/kalendar-akci/exkurze-k-roku-ceskych-pralesu/ranspurk/

„Na Ranšpurku návštěvníci uvidí fascinující zbytek lužního pralesa, kterému se někdy s lehkou nadsázkou přezdívá Moravská Amazonie. Je to neobyčejně pestré území plné tůní, močálů, obrovských starých stromů, keřů, bylin, hmyzu a ptáků. Ve dřevě obrovských starých dubů se vyvíjí tesařík obrovský, ve větvích žije vzácný mravenec lužní, v korunách stromů hnízdí orel královský,“ popisuje zdejší přírodní divadlo František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Ochrana českých pralesů letos slaví významné výročí. Je to totiž přesně 180 let, kdy se majitel novohradského panství Jiří František August de Langueval-Buquoy rozhodl, že jádrové území dnešního Žofínského pralesa zachová „jako památník dob dávno minulých názornému požitku pravých přátel přírody“. Jednalo se o první vědomou ochranu pralesovitého porostu na našem území a čtvrtou v Evropě [3].

„Boubínský prales je o dvacet let mladší než ten Žofínský. V roce 1858 se na podnět vimperského lesního správce Josefa Johna rozhodl kníže Jan Adolf II. ze Schwarzenbergu, že v oblasti hory Boubín pralesovitý porost uchrání od těžby. Josef John v něm od roku 1847 prováděl výzkumy a pozorování. Z toho je zřejmé, že stejně jako historie ochrany pralesovitých porostů, je stará i snaha o jejich výzkum,“ vysvětluje Tomáš Vrška z Výzkumného ústavu Silva Taroucy.

Přehled všech exkurzí k Roku českých pralesů je k dispozici na adrese: http://www.ochranaprirody.cz/o-aopk-cr/kalendar-akci/exkurze-k-roku-ceskych-pralesu/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist