https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nevsedni-zazitky-nabizi-netopyri-noc-v-tynci-nad-sazavou-a-v-dobrisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Nevšední zážitky nabízí netopýří noc v Týnci nad Sázavou a v Dobříši

21. srpna 2019 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Eva Cepáková, tel: 732 615 295
Akce přibližující život tajuplných nočních savců se v rámci Mezinárodní noci pro netopýry uskuteční 24. srpna na hradě v Týnci nad Sázavou a 31. srpna v zámeckém parku v Dobříši. Malé i velké návštěvníky čeká na obou místech pestrý program – hravá netopýří stezka, přednáška s promítáním či vycházka s ultrazvukovým detektorem. Chybět nebude setkání s ochočenými handicapovanými netopýry. V týnecké hradní věži lze navíc nahlédnout přímo do úkrytu těchto zajímavých živočichů.

Akce přibližující život tajuplných nočních savců se v rámci Mezinárodní noci pro netopýry uskuteční 24. srpna na hradě v Týnci nad Sázavou a 31. srpna v zámeckém parku v Dobříši. Malé i velké návštěvníky čeká na obou místech pestrý program – hravá netopýří stezka, přednáška s promítáním či vycházka s ultrazvukovým detektorem. Chybět nebude setkání s ochočenými handicapovanými netopýry. V týnecké hradní věži lze navíc nahlédnout přímo do úkrytu těchto zajímavých živočichů.
Mezinárodní noc pro netopýry se v Česku letos koná již po třiadvacáté, během srpna a září se lidé mohou se životem, výzkumem a ochranou letounů blíže seznámit na více než 50 místech po celé republice. Mezi nimi tradičně i na hradě v Týnci nad Sázavou nebo na zámku v Dobříši. Akce pořádají Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Městským muzeem v Týnci nad Sázavou, Správou zámku Dobříš a Ochranou fauny ČR.
„Obě uvedené památky jsou pro konání této osvětové akce více než vhodnými místy – v týnecké hradní věži a na dobříšských zámeckých půdách totiž sídlí letní kolonie netopýra velkého. Samice našeho největšího druhu netopýra zde každoročně během léta rodí a odchovávají svá mláďata. Obě lokality jsou díky tomu zařazeny do soustavy chráněných území Natura 2000“, říká Petra Schnitzerová z ČESON, která zde netopýry dlouhodobě monitoruje.
„Majitelé a správci obou památek jsou také nositeli památeční plakety „Náš soused je netopýr“, kterou naše společnost uděluje za vstřícný přístup a spolupráci při ochraně těchto živočichů. Jedná se tedy o lokality, kde je možné lidem prezentovat příklady dobré praxe při soužití s netopýry pod jednou střechou. To nebývá vždy bez problémů, většinou je však lze vhodnými technickými postupy vyřešit. Mezinárodní noc pro netopýry je výbornou příležitostí, jak širokou veřejnost s těmito možnostmi blíže seznámit“, doplňuje Eva Cepáková z ČESON.
Návštěvníky obou akcí čeká bohatý program: „Zejména pro děti je připravena stezka s úkoly, kde si hravou formou vyzkouší svoje znalosti o netopýrech nebo některé dovednosti související s jejich výzkumem. Lidé se mohou těšit také na ukázku ochočených trvale hendikepovaných netopýrů, přednášku o životě a ochraně těchto pozoruhodných nočních savců či následnou vycházku s ultrazvukovými detektory, pomocí kterých lze poslouchat jejich echolokační signály. V Týnci se navíc s průvodcem podívají přímo do úkrytu letní kolonie v předposledním patře věže,“ vyjmenovává Jitka Kocíková z Ochrany fauny ČR a dodává: „V Týnci nad Sázavou je začátek programu od 19 hodin, v Dobříši ale začínáme již v 17 hodin. Všechny zájemce srdečně zveme.“
Akce se konají v rámci projektu ČESON finančně podpořeného Ministerstvem životního prostředí ČR.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist