https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/neziskove-organizace-zadaji-o-zahrnuti-do-dohledu-nad-cerpanim-zdroju-pro-narodni-plan-obnovy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Neziskové organizace žádají o zahrnutí do dohledu nad čerpáním zdrojů pro Národní plán obnovy

20. května 2021 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Skupina neziskových organizací dnes otevřeným dopisem požádala náměstkyni ministra průmyslu a obchodu ČR Silvanu Jirotkovou o rozšíření řídícího orgánu Národního plánu obnovy (NPO) o neziskové organizace, které mohou zajistit veřejnou kontrolu čerpání a expertní podporu při implementaci NPO. Návrh totiž v tuto chvíli počítá s tím, že se jeho řízení budou účastnit pouze dotčená ministerstva a všem dalším zainteresovaným stranám, včetně poslanců a senátorů, vyhrazuje pouze nezávaznou poradní funkci v takzvaném Výboru NPO. Otevřená správa zdrojů z Evropské unie je přitom běžnou praxí jak ve všech Operačních programech, tak i v novém Modernizačním fondu.

Na nedostatečnou veřejnou kontrolu upozornila řada organizací a odborníků už začátkem týdne po schválení návrhu NPO vládou v pondělí 17. května 2021. Spolu s tím organizace upozornily také na řadu koncepčních nedostatků NPO a nedostatečnou alokaci pro kapitoly, klíčové pro skutečně udržitelný restart české ekonomiky, krajiny a společnosti. Podrobnosti jsou v přiložené tiskové zprávě.

Kontakty pro více informací:
Anna Kárníková, ředitelka Hnutí DUHA, 773 768 769, anna.karnikova@hnutiduha.cz
Aleš Miklík, tel: 604 131 131
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist