Radek Drahný "> Neznámý pachatel ve Špindlerově Mlýně úmyslně poškodil dřeviny - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/neznamy-pachatel-ve-spindlerove-mlyne-umyslne-poskodil-dreviny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa KRNAP: Neznámý pachatel ve Špindlerově Mlýně úmyslně poškodil dřeviny

16. srpna 2023 | Správa KRNAP
Autor: Radek Drahný, tel: 737 209 900
Arboristé při terénní pochůzce zaměřené na hodnocení aktuálního stavu památních stromů zjistili, že ve Špindlerově Mlýně v prostoru za bývalou zotavovnou Pětiletka, která byla nedávno zbourána, neznámý pachatel úmyslně poškodil osm vzrostlých stromů. Celková hodnota ekologické újmy na dřevinách činí 1 565 840 Kč. Správa KRNAP s ohledem na výši újmy podá trestní oznámení na neznámého pachatele.

„Naši pozornost na první pohled upoutal stav vegetace v parku, kdy v plné vegetační sezóně byla část dřevin – různých druhů jak jehličnatých, tak listnatých – suchých anebo částečně narašených,“ uvedla arboristka Správy KRNAP Daniela Gluzová. „Při podrobnějším prozkoumání jsme zjistili, že dřeviny byly nevratně poškozeny na bázi kmenů,“ dodala Gluzová.

Dle zákona o ochraně přírody a krajiny jsou dřeviny rostoucí mimo les chráněny před poškozováním a ničením. Takovéto poškozování, navíc vedené zcela cíleně, je zcela nepřípustné. Poškozeny byly dva modříny opadavé, tři javory mléče, jeden buk lesní, olše lepkavá a jeřáb muk. Celková hodnota ekologické újmy na dřevinách činí 1 565 840 Kč – vypočítáno na základě metodiky Oceňování dřevin rostoucích mimo les AOPK ČR, 2022 (volně dostupné na ocenovanidrevin.nature.cz/strom.html).

V minulosti bylo již o povolení kácení dřevin na pozemku parku několikrát žádáno. Většinou se jednalo o kácení ze zdravotních důvodů pro zachování bezpečnosti místa s ohledem na vysokou frekvenci pohybu osob a dřeviny k pokácení byly předem odsouhlaseny zástupci Správy KRNAP a žadatele o povolení pokácení dřevin (vlastníka pozemku). Některé, u kterých již dříve Správa KRNAP neudělila souhlas ke kácení, jsou nyní fatálně poškozeny.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist