https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-aplikace-poradi-kam-s-pouzitymi-kavovymi-kapslemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ukliďme Česko z.s.: Nová aplikace poradí, kam s použitými kávovými kapslemi

22. října 2020 | Ukliďme Česko z.s.
Autor: Radek Janoušek, tel: 777 176 675
Odevzdat použité hliníkové kapsle od kávy tak, aby z nich vzniklo něco nového, např. jízdní kolo či designový nožík? Ano, i to umožňuje nově odpadová aplikace „Kam s ním“. V mapě na www.KAMsNIM.cz totiž naleznete mimo jiné i místa obchodů, kam můžete přinést své použité hliníkové kapsle Nespresso k recyklaci.Odevzdat použité hliníkové kapsle od kávy tak, aby z nich vzniklo něco nového, např. jízdní kolo či designový nožík? Ano, i to umožňuje nově odpadová aplikace „Kam s ním“. V mapě na www.KAMsNIM.cz totiž naleznete mimo jiné i místa obchodů, kam můžete přinést své použité hliníkové kapsle Nespresso k recyklaci.

Jak to funguje?
Tahle recyklace vám moc času ani sil nezabere. Stačí jen vrátit použité kapsle do jednoho z 10 obchodů Nespresso, zapojených do recyklačního programu, které najdete prozatím v pěti městech. Že to Vaše chybí? Nevadí, použité kapsle lze zaslat i poštou v originálním recyklačním pytli Nespresso při objednávce z internetového obchodu…

Hmatatelným důkazem, že vracení kapslí a jejich recyklace dává smysl, je druhá limitovaná edice kapesního nožíku Rybička. Ikonický hliníkový nůž vyrobený z recyklovaných kapslí Nespresso opět zhotovila firma MIKOV na základě inovovaného moderního designu z díly Olgoj Chorchoj.  Kromě ekologické stránky má však recyklační program i rozměr charitativní. Nespresso prodejem limitované edice kapesního nože Rybička podporuje Nadaci Terezy Maxové dětem. Výtěžek z prodeje ve výši 500 000 Kč poputuje na pomoc ženám s dětmi v azylových domech v rámci projektu Made by, aby mohly začít nový život.

Jak dále pomáhá odpadová aplikace „Kam s ním“?
Nejen kávových kapslí zbavuje se člověk… „Český „Google na odpadky“ poradí, kde můžete legálně a v drtivé většině i bezplatně odevzdat jak vytříděný odpad z domácnosti, tak například prošlé léky, pneumatiky, vysloužilé elekto, baterie, světelné zdroje, velkoobjemový odpad, nebo třeba i odpady nebezpečné. A nejen to. Obsahuje i provozní doby sběrných středisek či míst zpětného odběru, včetně možnosti navigace na tato místa, kterých je v současné době v odpadové mapě přes 55 000“, říká autor projektu Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko.

„Do budoucna pak chceme aplikaci rozvíjet ve smyslu cirkulární ekonomiky. Ukazovat dobré příklady a navigovat uživatele, aby využívali alternativních možností jak se zbavovat nepotřebných věcí. V mapě na www.KAMsNIM.cz budou postupně přibývat další místa zpětného odběru, potravinové banky, reuse centra, opravárny, charitativní sběrny a další místa, která pomáhají najít využití, či alespoň recyklační koncovku pro věci, které by se jinak zbytečně staly odpadem“, dodává Kubásek.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist