https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-protihlukova-stena-na-hradecke-rasinove-tride-ulevi-mistnim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Královéhradecký kraj: Nová protihluková stěna na hradecké Rašínově třídě uleví místním

7. prosince 2021 | Královéhradecký kraj
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dokončilo výstavbu protihlukové stěny u silnice I/37 na Rašínově třídě a opravy silnice I/31 v ulici Sokolská v Hradci Králové. Průjezd po městském okruhu okolo fakultní nemocnice a výjezd směrem na Pardubice je nyní mnohem plynulejší.

"Stavba protihlukové stěny na frekventované silnici I/37 má velký význam pro občany žijící podél Rašínovy třídy. Jsem rád, že ŘSD touto investicí vyšlo vstříc požadavkům města i kraje. Sám jsem řešil množství dotazů souvisejících s touto stavbou a věřím, že vzniklá dopravní omezení vynahradí důležité snížení hluku v okolí hradubické silnice. Rovněž rekonstrukce vozovky v Sokolské ulici, po níž denně projíždí přes 30 tisíc vozidel, byla náročná jak pro řidiče, tak pro samotné stavbaře. Nakonec se podařilo zkoordinovat obě stavby, které na sebe téměř navazovaly, s ostatními stavbami na území města tak, že zde nedocházelo ke zbytečným kritickým situacím. Přesto všem motoristům a ostatním účastníkům silničního provozu děkuji za trpělivost,“ říká hejtman Martin Červíček.

Protihluková stěna je dlouhá tři čtvrtě kilometru a vyšla na více než 50 milionů korun. Díky ní se sníží denní hladina hluku o 9 decibelů, noční o 3,5 decibelu. Stavba byla zahájena letos v květnu. Stěna je rozdělena na dvě části s výškou od 4,2 do 6,2 metru, přičemž v každé části jsou dva únikové východy. Konstrukce stěny je doplněná gabionovými koši s použitím výplňového materiálu z pěnového skla, které pohlcuje zvuk, a panely určenými pro oboustranné prorůstání popínavými rostlinami. Transparentní výplň je navržena v rámu a celoplošně s trvalými tenkými pruhy pro snížení úmrtnosti ptáků. Během stavby proběhly také přeložky sítí a bylo vybudováno nově osvětlení.

Při rekonstrukce silnice I/37 v hradecké Sokolské ulici byla využita technologie recyklace za studena. Jedná se o moderní, hospodárnou technologii, která je založena na druhotném využití materiálů. Předností této technologie je zvýšení účinnosti konstrukčního systému vozovky, prodloužení její životnosti a menší zatížení životního prostředí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist