https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-studie-evropa-muze-recyklovat-dve-tretiny-plastovych-obalu-politici-vsak-nesmi-podlehat-prumyslove-lobby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Nová studie: Evropa může recyklovat dvě třetiny plastových obalů. Politici však nesmí podléhat průmyslové lobby

20. prosince 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Podle nové studie Asociace plastového recyklačního průmyslu v Evropě [1] je možné do roku 2025 v EU recyklovat až 65% plastových obalů. Vyšší recyklace plastů by přitom byla ekonomicky, ekologicky i sociálně výhodná. Recyklace plastů je v Evropě po omezení dovozů odpadů do Číny v krizi, v Evropské unii totiž není dostatek recyklačních zařízení.

Česká republika patří v EU dlouhodobě mezi státy nejlépe recyklující plastové obaly. Příznivou statistiku však ovlivňuje výroba paliv z plastů, která se nesmyslně započítává do recyklace. ČR vytvořila v roce 2016 více než 236 tisíc tun plastových obalů, z toho recyklací prošlo jen necelých 60% [2]. Zbylých asi 100 tisíc tun, tedy deset tisíc popelářských aut plných plastů, končí každoročně na skládkách nebo ve spalovnách.

Recyklovat do roku 2025 až 65% plastových obalů podle uvedené studie je u nás při aktuální míře jejich recyklace snazší než jinde v EU. Politici však musí mít zájem omezit plýtvání plastovými obaly. Prvním krokem je zvýšit povinnou míru recyklace plastových obalů stanovenou zákonem o obalech. Jeho letos schválená novela stanovila závazný cíl na léta 2016 až 2019 na pouhých 45 % [3]. Přitom už od roku 2008 recyklujeme ve skutečnosti víc než polovinu plastových obalů. V roce 2016 jsme recyklovali bezmála 60% [2]. Zvýšením minimální hranice povinné recyklace se do recyklačního průmyslu dostane víc peněz, což zlepší technologie dotřiďování a podpoří obecní rozpočty.

Dalším krokem ke zvýšení recyklace plastových obalů a k omezení jejich skládkování je tzv. ekodesign. Není možné zvyšovat recyklaci, vyrábí-li průmysl nadále množství nerecyklovatelných obalů. Systém Eko-kom, který za firmy zajišťuje třídění a recyklaci jejich obalů, by jim měl stanovit poplatky za účast v systému podle recyklovatelnosti použitých obalů. Například italská společnost CONAI, obdoba českého Eko-komu, vyžaduje vyšší poplatky za nerecyklovatelné obaly než za snadno recyklovatelné [4].

Stát se musí přestat tvářit, že se ho krize odbytu plastových odpadů netýká. Programové prohlášení vlády Andreje Babiše plánuje nižší sazbu daně z DPH pro točené pivo, ale nižší sazbu z DPH by spíše potřebovaly výrobky vyrobené z odpadů - recykláty, zejména, když vládní prohlášení zároveň plánuje pomocí nového zákona o odpadech přesměrovat odpady ze skládek do recyklace [5]. Také ve veřejných zakázkách musí stát zvýhodňovat výrobky vyrobené z odpadů. Tím může stát konkrétně podpořit recyklaci a recyklační průmysl.

Evropští politici v pondělí rozhodli, že většina odpadů bude v EU recyklována [6]. Týká se to i plastů. Mikroplasty - drobné kousky plastů - už zamořily oceány, půdu, vodní zdroje a objevují se už i v potravinách. Politici musí začít jednat.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"Deset tisíc popelářských vozů plných nevyužitých plastů končí každoročně na skládkách a ve spalovnách. Zbytečně. Studie Asociace evropského plastového recyklačního průmyslu zjistila, že je možné do roku 2025 recyklovat 65% plastových obalů. Politici by se však museli přestat bát průmyslové lobby a hájit veřejný zájem [7]. Programové prohlášení Babišovy vlády plánuje nižší sazbu daně z DPH pro točené pivo, tu by ale potřebovaly spíš výrobky vyrobené z odpadů."


Kontakty:
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] https://plastics-recyclers-europe.prezly.com/65-plastics-packaging-recycling-target-is-attainable
[2] www.mzp.cz/cz/souhrnne_udaje_obaly
[3] novela č.149/2017 Sb., zákona o obalech
[4] https://ieep.eu/publications/more-ambitious-extended-producer-responsibility-for-plastics-through-greater-eco-modulation-of-fees
[5] http://hnutiduha.cz/aktualne/babisova-vlada-slibuje-utlum-uhli-recyklaci-odpadu-ci-ozdraveni-lesu-nechce-vsak-menit
[6] Tisková zpráva Hnutí DUHA z 18.12.2017 http://hnutiduha.cz/aktualne/vanocni-darek-evropa-chce-vyssi-recyklaci-odpadu-bude-zavazna-i-pro-ceskou-republiku
[7] Typickou ukázkou je poslanec Jan Zahradník (ODS), který v únoru 2014 obhajoval požadavek na stanovení dávno překonaných cílů recyklace slovy: "Našim průmyslovým podnikatelům a průmyslovým podnikům nebudeme komplikovat situaci a nebudeme jim zhoršovat jejich konkurenceschopnost tím, že stanovíme podle mého názoru zbytečně vysoké limity pro recyklaci.", viz https://zpravy.idnes.cz/ekologove-kritizuji-schvaleny-zakon-obalech-fnf-/domaci.aspx?c=A140214_164939_domaci_kop
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist