https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-studie-tretinu-veskere-elektriny-v-cr-si-budou-moci-vyrabet-lide-sami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA a Greenpeace ČR: Nová studie: Třetinu veškeré elektřiny v ČR si budou moci vyrábět lidé sami

26. září 2016 | Hnutí DUHA a Greenpeace ČR
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
V České republice by již za 14 let mohly vyrábět elektřinu z vlastních obnovitelných zdrojů dva miliony lidí a v roce 2050 již každý druhý obyvatel. Pokrýt by tak samovýrobci mohli třetinu naší celkové spotřeby elektrické energie. Vyplývá to z dnes vydané studie [1], kterou zpracovala nezávislá nizozemská výzkumná a konzultační společnost Delf CE. Podle studie však musí být odstraněny překážky, které brání rozvoji zdrojů v majetku domácností, energetických družstev, malých podniků a veřejných institucí.

Do roku 2050 by mohla více než polovina obyvatel EU vyrábět vlastní elektrickou energii z obnovitelných zdrojů. Decentralizovaný a demokratický energetický systém založený na výrobě vlastní energie by byl schopen do roku 2050 pokrýt až 45 % energetických potřeb EU.

Studie analyzuje potenciál jak výroby, tak skladování energie tzv. "energetickými občany" (energy citizens) či "prosumery", tedy lidmi, kteří sami či kolektivně vyrábějí energii. Do kategorie "energy citizens" jsou přitom zahrnuty i malé a střední podniky a veřejné instituce, například školy. Data jsou k dispozici pro současnost, rok 2030 a 2050.

Autoři studie však upozorňují, že její výsledky se mohou stát realitou za předpokladu, že budou odstraněny politické a regulatorní překážky, které odrazují domácnosti, veřejné instituce i celé obce vyrábět, skladovat a prodávat energii, kterou si sami vyrobí.

Studii dnes v Bruselu společně zveřejnily ekologické organizace Greenpeace, Friends of the Earth Europe, EREF (European Renewable Energies Federation) a RESCoop (European Federation of Renewable Energy Cooperatives).

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Vlastní zdroj elektřiny může být za pár let stejně obvyklý jako studna, sud pod okapem nebo obecní rybník. Současné technologie to umožňují. Studie potvrzuje, že největší potenciál mají v České republice individuální instalace domácností (hlavně fotovoltaické panely na střechách) a větší projekty ve společném vlastnictví skupiny občanů (typicky větrné elektrárny). K využití potenciálu je třeba splnit základní podmínky: opětovně zavést zelený bonus pro větrné elektrárny ve vlastnictví či spoluvlastnictví občanů nebo obcí a dlouhodobě pevně stanovit podmínky pro samovýrobce elektřiny."

Jan Freidinger z Greenpeace dodává:
"Lokální, nezávislá, demokratická a čistá - to jsou hlavní atributy energie vyrobené lidmi. Evropská unie i čeští politici musí občany podporovat a chránit a ne jim házet klacky pod nohy. Jak ukazuje studie, obyvatelé Česka i celé Evropské unie mohou být základním kamenem transformace energetiky směrem k čistým obnovitelným zdrojům."


Poznámky:
[1] Celá studie je ke stažení zde: http://www.cedelft.eu/publicatie/the_potential_of_energy_citizens_in_the_european_union/1845

Kontakty:
Jan Freidinger, Greenpeace, +420 734 620 843, jan.freidinger@greenpeace.org
Karel Polanecký, Hnutí DUHA, +420 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist