Petra Roubíčková "> Nová zelená úsporám významně podporuje české stavebnictví - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/nova-zelena-usporam-vyznamne-podporuje-ceske-stavebnictvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR a SFŽP ČR: Nová zelená úsporám významně podporuje české stavebnictví

6. května 2016 | MŽP ČR a SFŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382
Program Nová zelená úsporám po dobu svého trvání (r. 2020) spolu s investory "napumpují" do českého stavebnictví cca 80 mld. Kč. Na 6,7 tis. rodinných domů po celé republice, zejména v Moravskoslezském, Středočeském a Jihomoravském kraji a pražských bytovek jen za r. 2015 podalo žádost v rámci programu Nová zelená úsporám. Tomu prospěla i vloni zavedená novinka, tedy průběžně otevřená výzva s možností požádat kdykoliv o dotaci na zateplování, výstavbu nízkoenergetických rodinných domů či pořízení zdroje na OZE. Rovněž pro bytové domy v Praze byla v letošním roce otevřena kontinuální výzva. Díky současnému nastavení lze opatření skládat jako puzzle podle aktuálních finančních možností žadatelů. Nová zelená úsporám pak přináší výrazný impuls pro české stavebnictví a pracovní trh. Program je financován z výnosů z emisních povolenek.

Ministr životního prostředí Richard Brabec předloží příští týden na vládu bilanční zprávu programu NZU za rok 2015. Na základě výsledků je zřejmé, že jde o jeden z nejefektivnějších národních programů. "Loni podalo žádost o dotaci celkem 6 693 žadatelů s požadovanou výší dotace přes jeden a půl miliardy korun, přičemž celkové náklady na realizaci opatření přesáhli 5 miliard korun. Na konci roku přitom byla proplacena dotace u více než 1200 projektů. Další projekty byly proplaceny na začátku letošního roku a peníze na účtu příjemců podpory odcházejí každý týden," informuje ministr Brabec. 6693 žádostí pak míří na 13 520 různých opatření zaměřených na energetické úspory.

Ministerstvo začalo v loňském roce z programu podporovat i malé fotovoltaické systémy do 10 kWp pro domácnosti či nákup ostrovních baterií pro ukládání energie. Obdobné rozšíření podpory o fotovoltaické systémy do 30 kWp bylo letos spuštěno i pro segment bytových domů.

"Poté, co jsme loni v říjnu otevřeli průběžnou výzvu v NZÚ pro rodinné domy, pokračujeme letos průběžnou výzvou i pro pražské bytovky. Pro žadatele to znamená méně stresu, protože svou žádost mohou podat podle svých momentálních finančních možností kdykoliv do roku 2021. Letos očekáváme, že z programu přerozdělíme na dotacích pro rodinné i bytové domy zhruba 2 miliardy korun," říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

U modelu průběžné výzvy se MŽP inspirovalo v sousedním Německu. Její výhoda spočívá v tom, že žadatelé o dotaci mohou podat svou žádost kdykoli až do konce trvání programu. Nejsou tedy omezeni termíny příjmu a ukončení příjmu žádostí o dotace.

"Každý si tak může naplánovat čerpání peněz z programu podle svých finančních možností a potřeb, dotovaná nízkoenergetická opatření přitom může realizovat i na etapy. Po čerpání jedné dotace si klidně může zažádat o další," vysvětluje ředitel Státního fondu životní prostředí ČR Petr Valdman.

Kontinuální výzvu vítají i zástupci stavebních firem a asociací. "Když plánujete investici do vyškolení pracovníků nebo do výrobní linky, potřebujete předvídatelné prostředí. Kontinuální výzva, která je ve střední a východní Evropě zcela unikátní, odstranila vlny na trhu, které neprospívaly žadatelům ani firmám," říká Petr Holub, ředitel aliance Šance pro budovy. A doplňuje: "Výstavba a renovace budov je motorem ekonomiky v regionech, dává práci zejména malým a středním firmám."

Program je financován z výnosů z emisních povolenek, které ČR uskuteční na evropském trhu. 50% výnosů z prodeje je příjmem programu Nová zelená úsporám, 50% putuje za MPO. Příjem NZU z prodeje emisních povolenek v roce 2015 přesáhl tři miliardy korun, předloni činil 1,5 miliardy korun. Aktuální odhad celkových výnosů z povolenek pro program NZÚ od roku 2013 do roku 2020 je 20 miliard korun. Cena povolenek na trhu totiž v posledním roce poklesla.

"Loni podalo žádost o dotaci celkem 6 693 žadatelů s požadovanou výší dotace přes jeden a půl miliardy korun. Na konci roku přitom byla proplacena dotace u více než tisíc dvě stě projektů. Další projekty byly proplaceny na začátku letošního roku a peníze na účtu příjemců podpory odcházejí každý týden," informuje ministr Brabec. A dodává: "Rád bych majitele rodinných a bytových domů k šetření na výdajích za energie a zhodnocení nemovitosti povzbudil v tom, aby přípravu žádosti nenechávali na poslední chvíli. Rok 2021 se zdá jako vzdálená budoucnost, ale zkušenosti ukazují, že časová rezerva u větších renovací je důležitá.

Program Nová zelená úsporám je nejefektivnějším programem v České republice zaměřeným na úspory energie v budovách pro bydlení. Úspory v konečné spotřebě energie u rodinných domů vykazují 861 TJ na poskytnutou 1 mld. Kč z programu Nová zelená úsporám.

Kontakt pro více informací:
Petra Roubíčková, tisková mluvčí MŽP, Mobil: 739 242 382, Tel.: 267 126 396, E-mail: petra.roubickova@mzp.cz
Lucie Früblingová, samostatné oddělení komunikace SFŽP ČR, Mobil: 733 142 625, Tel.: 267 994 150, E-mail: komunikace@sfzp.cz
Petra Roubíčková, tel: 267 122 396, 739 242 382
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist